Lukijan mielipideartikkeli:

Veikko Savela tuki Kekkosen politiikkaa

Muutamat maalisliittolaiset kansanedustajat rupesivat pohtimaan Fagerholmin ulkopolitiikassa epäonnistuneen nk. yöpakkashallituksen (1958–1959) jälkeen silloin tällöin ajankohtaisia kysymyksistä. Mukana olivat Esa Niemelä, Olavi Lahtela, Veikko Svinhufvud, Arvo Pentti, Veikko Savela ja eduskuntaryhmän sihteeri Jouko Loikkanen. Presidentin pojan Matti Kekkosen mukanaolo varmisti toverusten suorat yhteydet presidenttiin. Myöhemmin puolueen k-linjan on katsottu saaneen alkunsa keskusteluryhmän palavereista. Loikkanen määritteli k-linjalaiset Kekkosen politiikan kannattajiksi. Pääjohtaja Loikkanen otti Savelaan yhteyden vielä työuransa kalkkiviivoilla ollessaan kuntavierailulla Lappajärvellä.
Lappajärveläinen Veikko Savela (k. 16.7.2015) sai Karjalaisen hallituksen ministerinä kunnian allekirjoittaa 27.9.1962 Saimaan kanavan vuokrasopimuksen. Hän ja neuvosto-osapuoli Bakajev korostivat maljapuheissaan vuokrasopimuksen olleen mahdollista maiden välisten luottamuksellisten suhteiden vuoksi. Sitähän se todella olikin, kun Neuvostoliitto ensimmäisen (ja viimeisen) kerran suostui pienen piirun verran joustamaan sodan jälkeen syntyneistä rajoistaan. Kuitenkin Neuvostoliitto piti tärkeänä, ettei sen suvereniteettia loukattu millään tavalla vuokra-alueella eikä annettaisi kuvaa sen kuulumisesta Suomelle. Savela muisteli vielä 2011 Kekkosen vastustajien hapanta suhtautumista vuokrasopimukseen ja Moskovassa ihmetellyn sitä, miksi suomalaiset ensin halusivat kanavan käyttöönsä ja sen saatuaan kiistelivät asiasta! Kekkonen oli kokenut kritiikin kiusalliseksi. Tosiasiassa kanavan vuokraamista vastustaneet pistelivät Kekkosta naskalilla takamukseen eivätkä hyväksyneet Paasikiven-Kekkosen linjaa.
Saksan raunioille syntyi länsiliittoutuneiden valvontavyöhykkeestä BRD eli Saksan liittotasavalta ja Neuvostoliiton vyöhykkeestä DDR eli Saksan demokraattinen tasavalta. Lännessä pidettiin DDR:ää häirikkövaltiona eikä se saanut sieltä tunnustusta. Suomi joutui ulkopolitiikassaan tasapainoilemaan kahden Saksan kanssa niin, ettei se loukkaisi kumpaakaan. Suomi-DDR-seura perustettiin vaalimaan maiden välejä ja DDR:ssä vastaavasti DDR-Suomi-seura.
Veikko Savela oli Suomi-DDR-seuran puheenjohtaja 1968–1988. Sen tiedotuslehti 2/1989 luonnehti: ”Puheenjohtaja Veikko Savela on ollut kuin seura itse ja seura kuin Veikko Savela”. Seuran jäsenmäärä ei noussut kovin suureksi. Etelä-Pohjanmaalla oli vain Järviseudun osasto. Seuran vuosikokouksessa 1969 ihmeteltiin kansanedustajien runsautta sen hallituksessa. Siihen Savela oli todennut Saksan kysymyksen olevan poliittinen ja seuran toimivan sen mukaisesti. Seuran piirissä perustettiin 1970 DDR:n tunnustamiskomitea monien muiden maiden tapaan. Kekkosen ja Suomen ratkaisu oli molempien Saksojen tunnustaminen 21.12.1972. Veikko Savela oli Suomi-DDR-seuran puheenjohtajana presidentti Kekkosen politiikan vahva takuumies.

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Iltaöiset työvuorot pesulassa laittoivat mielikuvituksen laukkaamaan. Kuva tehty tekoälyn avulla.

Pesulassa

Joskus nuorena tein siivoushommia iltatöinä. Yhtenä paikkana oli pesula, jonne pääsi myöhään illalla työntekijöiden lähdettyä

Pienen pyöräilijän pitkä kotimatka päättyi onnellisesti. Kuva luotu tekoälyn avulla.

Outo tapahtuma 

AIKA oli 70-luvun alkua. Olin ala-aste-ikäinen silloin ja lauloin lapsikuorossa. Harjoitukset pidettiin Kortesjärven kirkonkylällä seurakuntatalossa.

Jyrki Viinikka kertoo postinjaon parissa kokemastaan hämmentävästä hetkestä. Kuva luotu tekoälyn avulla.

Itsekseen aukeava ulko-ovi

Olin aikoinaan jakamassa aamupostia autopiirissä. Kello oli neljä aamulla. Tulin pihaan, jossa oli samassa rakennuksessa

Järviseutulainen, tiedätkö kummitustarinan tai haluatko keksiä sellaisen? Lähetä meille osoitteella toimitus@jarviseudunsanomat.fi.

Kummitustalo

Olin maaseudun puolella jakamassa aamupostia ja siellä on yksi omakotitalo, joka on todella kummitustalo, varsinkin

Öinen valoilmiö kummastutti Jyrki Viinikkaa. Kuva luotu tekoälyn avulla.

Öinen valoilmiö

ASUIN vanhassa omakotitalossa. Heräsin yöllä ja ulkona oli pimeää. Makuuhuoneen seinässä oli valokuvio, joka liikkui.

Ensio Uusitupa moittii Vimpelin kuntapäättäjiä holtittomasta velanotosta koulukiinteistöjen vuoksi.

Vimpelin sudenkuopat 

KUNTAJOHTOMME keskittyy elinvoimamme kannalta toisarvoisiin asioihin, kuten utopistiseen lappajärveläisten Geopark-hankkeeseen Japanin matkoineen, sekä uusiin hybrideihin

Iltaöiset työvuorot pesulassa laittoivat mielikuvituksen laukkaamaan. Kuva tehty tekoälyn avulla.

Pesulassa

Joskus nuorena tein siivoushommia iltatöinä. Yhtenä paikkana oli pesula, jonne pääsi myöhään illalla työntekijöiden lähdettyä

Pienen pyöräilijän pitkä kotimatka päättyi onnellisesti. Kuva luotu tekoälyn avulla.

Outo tapahtuma 

AIKA oli 70-luvun alkua. Olin ala-aste-ikäinen silloin ja lauloin lapsikuorossa. Harjoitukset pidettiin Kortesjärven kirkonkylällä seurakuntatalossa.

Jyrki Viinikka kertoo postinjaon parissa kokemastaan hämmentävästä hetkestä. Kuva luotu tekoälyn avulla.

Itsekseen aukeava ulko-ovi

Olin aikoinaan jakamassa aamupostia autopiirissä. Kello oli neljä aamulla. Tulin pihaan, jossa oli samassa rakennuksessa

Järviseutulainen, tiedätkö kummitustarinan tai haluatko keksiä sellaisen? Lähetä meille osoitteella toimitus@jarviseudunsanomat.fi.

Kummitustalo

Olin maaseudun puolella jakamassa aamupostia ja siellä on yksi omakotitalo, joka on todella kummitustalo, varsinkin

Öinen valoilmiö kummastutti Jyrki Viinikkaa. Kuva luotu tekoälyn avulla.

Öinen valoilmiö

ASUIN vanhassa omakotitalossa. Heräsin yöllä ja ulkona oli pimeää. Makuuhuoneen seinässä oli valokuvio, joka liikkui.

Ensio Uusitupa moittii Vimpelin kuntapäättäjiä holtittomasta velanotosta koulukiinteistöjen vuoksi.

Vimpelin sudenkuopat 

KUNTAJOHTOMME keskittyy elinvoimamme kannalta toisarvoisiin asioihin, kuten utopistiseen lappajärveläisten Geopark-hankkeeseen Japanin matkoineen, sekä uusiin hybrideihin

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.