Lukijan mielipideartikkeli:

Järviseudulla saumat nostaa Anne edustajakseen

Eduskunta joutuu tulevalla vaalikaudella ratkaisemaan kansakunnan hyvinvoinnin säilymiseksi soteuudistuksen ja maan talouden nostaminen lamasta nousu-uralle. Ilmeisesti sotealueet tulevat pohjautumaan keskustan ajamaan maakuntamalliin, ja ne ovat saamassa verotusoikeuden kansalaisten tasa-arvoisten sotepalveluiden varmistamiseksi. Julkisuudessa esitettyjen laskelmien mukaan kuntalaisen maksamista veroista yli 60 prosenttia ohjautuu soteen. Muuta kuntauudistusta ei tarvita, kun pienikin kunta kykenee hoitamaan muut tarvitsemansa palvelut.
Järviseudun kannalta on erinomaisen painavaa, että Anne voisi olla kokemusperäisesti tuomassa järviseutulaista näkemystä sotelain valmisteluun eduskunnassa ja sotepiirin hallinnossa. Vaalijuhlassa kuulimme alajärveläisen ”grand old man” Jaakko Ahon vuolaat kiitokset Annen halusta ja kyvystä tehdä seudullista soteyhteistyötä Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueen sisällä ja Annen näkemyksistä puolustaa Järviseudun melko vähävaraisia kuntia. Järviseutu ja Suomi tarvitsevat talouden nousuun uusia työpaikkoja, eikä niitä tule ihmisiä kyykyttämällä. Annen mielestä Järviseudulla saadaan olemassa olevien yritysten lisäksi uutta työtä nopeasti biotaloudessa ja jo olevien rakenteiden käyttöä tehostamalla esim. matkailussa Tervareitti -kartoituksen mukaisesti.
Kaivelin vuosien 1977-1980 opettajan muistikirjani esiin. Kyllä Anne tuolloin taisi jo olla tarvittaessa vähän väkitukko, mutta pahanpänttäisyyttä hän ei näytä osoittaneen, kun olin joka arvostelussa antanut hänelle kympin käyttäytymisessä. Anne näytti olleen myös kodin ilmapiirin vaikuttamana perillä talouskysymyksistä ja oli saanut lähes täydet pisteet arvostetussa perinteisessä taloustietokilpailussa. Anne uskoi minulle Vimpelin Vedon puheenjohtajana historiikin esittämisen seuran 70-vuotisjuhlassa. Kerroin Vedon perustamisvaiheista, ettei Vedolla ollut tuolloin mitään tekemistä osana suojeluskunnan toimintaa olevan pesäpallon kanssa ja että seuran perustajat Tuohiperän nuoret miehet olivat lainanneet nimen ja säännöt Töysän Vedolta. Tahtomattani vedin maton Annen hommaaman juhlapuhujan maaherra Westergårdin alta, hän kun oli tullut kehumaan 70-vuotiasta pesäpalloseuraa. Maaherra hallitsi hienosti tilanteen ja taitavalla kulmurilla todisti Vedon olevan historiikistani huolimatta maan mainio pesäpalloseura perustamisestaan lähtien.
Olen tykästynyt Annen ajatukseen viettää maan vanhimman keskustan paikallisyhdistyksen Vimpelin 110-vuotisjuhlat ensi vuoden kekrinä ja puolueen puheenjohtajan Juha Sipilän kutsumisesta juhlapuhujaksi.
Gallupit eivät tunnetusti äänestä, mutta keskustan on arvioitu saavan vaalipiirissämme kuusi edustajaa eli kaksi enemmän kuin viime vaaleissa. Keskipohjalaiset pyrkivät varmistamaan istuvien edustajien Puumalan ja Lintilän paikat, joten Etelä-Pohjanmaalle olisi tulossa ainakin kaksi lisäedustajaa. Kun maakuntamme ehdokkaat ovat kannatuspohjaltaan hyvin tasaväkisiä, on meillä järviseutulaisilla nyt erinomainen sauma nostaa Anne maakunnallisesti tunnettuna ehdokkaana edustajaksemme Arkadianmäelle sitten Esko Ahosen tuloksellisen kauden.

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Pesäpallokauden kynnyksellä Matti Lehto kysyy mielipidekirjoituksessaan, mikä on VImpelin Vedon linja pelikuulutusten osalta. Kuva: Lasse Pippola.

Mielipide 2

KIRJOITIN viime vuonna mielipiteeni pesäpallo-ottelujen kuuluttamisesta. Se julkaistiin elokuussa 2023 Ilkka-Pohjalaisessa ja Järviseudun Sanomissa. Olin

Pohjanmaan Kristillisdemokraattien naisjärjestö vetoaa lapsen oikeuteen viettää aikaa vanhempiensa kanssa.

Kallisarvoinen lapsi

Lasten hätä ja nuorten ahdistus täytyy ottaa nyt todesta. Meillä on faktatietoa siitä, miten terveyden

Pesäpallokauden kynnyksellä Matti Lehto kysyy mielipidekirjoituksessaan, mikä on VImpelin Vedon linja pelikuulutusten osalta. Kuva: Lasse Pippola.

Mielipide 2

KIRJOITIN viime vuonna mielipiteeni pesäpallo-ottelujen kuuluttamisesta. Se julkaistiin elokuussa 2023 Ilkka-Pohjalaisessa ja Järviseudun Sanomissa. Olin

Pohjanmaan Kristillisdemokraattien naisjärjestö vetoaa lapsen oikeuteen viettää aikaa vanhempiensa kanssa.

Kallisarvoinen lapsi

Lasten hätä ja nuorten ahdistus täytyy ottaa nyt todesta. Meillä on faktatietoa siitä, miten terveyden

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.