Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Vimpelin kunnanhallitus teki nimityksiä ja linjasi vuoden 2026 talouden toteutusta 

Vimp kt 2x 1536x1024
Vimpelissä koulu- ja päiväkotityöryhmä on aloittanut suunnittelutyön, ja liikuntahallityöryhmän tavoitteena on tuoda suunnitelma valtuuston päätettäväksi maaliskuussa. Arkistokuva.
Vimp kt 2x 1536x1024
Vimpelissä koulu- ja päiväkotityöryhmä on aloittanut suunnittelutyön, ja liikuntahallityöryhmän tavoitteena on tuoda suunnitelma valtuuston päätettäväksi maaliskuussa. Arkistokuva.
Julkaistu:
Kategoria:
,
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Vimpelin kunnanhallitus kokoontui maanantaina 12. tammikuuta ja käsitteli kokouksessaan useita hallinnollisia ja talouteen liittyviä asioita.  

Kunnanhallitus nimesi Yrjö Koivukosken vara-avustajaksi sekä Vimpelin Vuokra-asunnot Oy:n että Vimpelin Invest Oy:n yhtiökokouksiin jäljellä olevalle toimikaudelle 1.1.2026–31.5.2027. Nimitykset tehtiin Marko Timon poisjäännin vuoksi. 

Talvikunnossapitoa koskeva oikaisuvaatimus hylättiin. Oikaisuvaatimus liittyi kunnanhallituksen 8. joulukuuta 2025 tekemään päätökseen talvikunnossapidon tarjousten hyväksymisestä, ja kunnanhallitus päätti hylätä vaatimuksen esitettyjen perustelujen mukaisesti. 

Kunnanhallitus päätti myös vuoden 2026 laskujen ja kirjanpidon tositteiden hyväksyjistä. Vastuualueillaan hyväksyjinä toimivat kunnanjohtaja, hallinto- ja talousjohtaja, tekninen johtaja, sivistysjohtaja-lukion rehtori sekä vapaa-aikasihteeri. Kunnanjohtajalla ja hallinto- ja talousjohtajalla on oikeus hyväksyä kaikki kunnan laskut. Lisäksi määriteltiin menettelyt vuosilomien ja sijaisuuksien ajaksi. 

Kokouksessa hyväksyttiin kunnanhallituksen alaisen toiminnan käyttötaloussuunnitelma vuodelle 2026. Määrärahat jaettiin useille kustannuspaikoille kunnanvaltuuston hyväksymän talousarvion mukaisesti, ja samalla nimettiin vastuuviranhaltijat eri toiminnoille. Myös talousarvion 2026 täytäntöönpano-ohjeet hyväksyttiin. 

Tilinpäätöksen 2025 laatimisen aikataulu hyväksyttiin ja toimitettiin lautakunnille, konserniyhtiöille ja muille sidosryhmille noudatettavaksi. 

Mirjanpellon aloitteesta kustannusarvio

Mirjanpeltoa koskeva valtuutetun tekemä aloite merkittiin tiedoksi ja lähetettiin tekniselle toimelle valmisteltavaksi. Aloitteesta laaditaan kustannusarvio Mirjanpellon kiinteistön ja sen ympäristön muuttamisesta päiväkotikäyttöön soveltuvaksi, minkä jälkeen asia tuodaan kunnanhallituksen käsiteltäväksi tammikuun 2026 aikana. 

Kunnanhallitus päätti, ettei kunta käytä etuostolain mukaista etuosto-oikeutta marras–joulukuussa 2025 toteutuneissa kiinteistökaupoissa. Lisäksi viranhaltijapäätökset merkittiin tiedoksi ilman otto-oikeuden käyttöä. 

Kunnanjohtajan katsauksessa esillä olivat muun muassa eduskunnan myöntämät niin sanotut joululahjarahat, joita on saatu pesäpallomuseolle ja tiestön parantamiseen. Kunnan strategiatyö on käynnistymässä, ja varautumiskoulutusta on tulossa sekä johtoryhmälle että henkilöstölle. Koulu- ja päiväkotityöryhmä on aloittanut suunnittelutyön, ja liikuntahallityöryhmän tavoitteena on tuoda suunnitelma valtuuston päätettäväksi maaliskuussa. Lisäksi Vimpeli osallistuu Matkamessuille Helsingissä yhdessä muiden Kraatterijärven kuntien kanssa, ja Veto-akatemiaan liittyen on tulossa tapaaminen Kuortaneen urheiluopiston kanssa. 

Muut asiat -kohdassa Eija Rannanpää toi esiin huolensa Vimpelin keskustan huonokuntoisista liikennemerkeistä ja niiden uusimisen sekä huollon tarpeesta. 

Kokouksen lopuksi kunnanhallitus päätti panna täytäntöön valtuuston 10. marraskuuta 2025 tekemät päätökset todeten, että ne on tehty laillisessa järjestyksessä eivätkä ole lainvastaisia. 

Lue myös:

Jaa Somessa

Jätä kommentti