Lappajärven Nykälänniemen majoituspalvelut jatkuvat uusien, ja vanhojen, toimijoiden voimin vuoden alusta. Vapusta 2025 asti majoituspalvelutoiminnasta vastanneen Lappajärven Loma-Golf Oy:n hallinnoiman Kivitippu Resortin nimi ja majoitustarjonta vaihtuu. Uudella Kraatteri Resort -nimellä jatkava majoituspalvelu tarjoaa chalets-lomahuoneistoja ja mökkimajoitusta.
–Chalets-lomahuoneistot siirtyivät meidän hallinnoitavaksi Lappajärven kesäteatterilta, heillä riittää kiirettä ja tekemistä ilman majoituspalveluitakin. Meillä oli valmiit alustat ja käytänteet, ja oli vähän päästy perille siitä mitä meidän asiakkaamme tarvitsevat, joten oli luontevaa jatkaa majoituspalveluiden tarjoamista. Jos pelkkä hotellihuone ei riitä, niin meiltä löytyy kymmenkunta keittiöllistä vuokrakohdetta. Tämän tyyppinen majoittuminen palvelee erityisesti golffareita, kertoo Lappajärven Loma-Golf Oy:n toiminnanjohtaja Keijo Keskinen.
Caddiemasterin palvelut palaavat Nykälänniemen päässä sijaitsevalle golfklubille yhdessä Kraatteri Resortin majoituspalveluiden kanssa. Ravintolapalveluissa jatkaa Daniel’s Bistro.
–Toiminta jatkuu klubilla normaaliin tapaan. Kraatteri Resortissa käytetään hyvin saman tyyppistä ulkoasua mitä Kivitipussa ollessa. Verkkosivujen ja varauskalenterin päivitys on käynnissä, ensi kuun alussa saadaan sivut auki. Majoituspalveluiden osalta tavoitteena on, että oltaisiin jo huhtikuulla klubilla auki ja kenttä auki toukokuussa, mutta riippuu paljon keliolosuhteista.
Kivitipussa hotellitoiminta jatkuu Forenomin ja Lappajärvi Investin yhteistyöllä.
–Tammikuun aikana kiinteistössä saneerataan alakerran lattioita ja vaihdetaan lukitukset. Investille on julkaistu nettisivut, Kivitipulle tulee myös uudet kotisivut ja samalla uusi somekanava. Logot ja esitteet ovat valmiina tulevia matkamessuja varten. Nykyisten palvelutarjoajien kanssa on uusittu sopimukset, Kivitipun ravintola Daniel’s Grillbar avaa ovensa jälleen helmikuussa. Ja helmikuussa voi taas hotellihuoneita Kivitipusta varata, lupaa Lappajärvi Invest Oy:n toimitusjohtaja Juha-Matti Näykki.
Forenom Hotelli Kivitippu ja Kraatteri Resort ovat esittäytymässä yhdessä Kraatterijärvi Geoparkin kanssa Helsingin messukeskuksen matkamessuilla 16.–18. tammikuuta.



