Vaihda salasana Kirjaudu

Lappajärven markkinoilla vieraita läheltä ja kaukaa

Vieraita
Kuortaneen kunnanvaltuutettu Annu Ridanpää-Taittonen, tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie ja Etelä-Pohjanmaan Yrittäjien toimitusjohtaja Jani Takamaa tapasivat Kokoomuksen teltalla.
Vieraita
Kuortaneen kunnanvaltuutettu Annu Ridanpää-Taittonen, tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie ja Etelä-Pohjanmaan Yrittäjien toimitusjohtaja Jani Takamaa tapasivat Kokoomuksen teltalla.
Tämä juttu julkaistaan näköislehdessä:
22.7.2026
Näköislehti ilmestyy jo tiistaina klo 16 julkaisuviikolla. Sen jälkeen se löytyy myös irtonumerona lehtikioskissa.
Lukuaika:
3–4 minuuttia

Lappajärven ensimmäistä markkinapäivää vietettiin perjantaina 17. heinäkuuta leppoisan lämpimässä ja puolipilvisessä säässä. Kohtaamisistaan tunnettu tapahtuma keräsi ensimmäisenä päivänä tuhansia ihmisiä keskustan alueelle hypistelemään torimyyjien tuotteita, nauttimaan virvokkeista ja ennen kaikkea tapaamaan tuttuja.

Lappajärven kunnanjohtaja Juha-Matti Näykki avasi markkinat toivottaen markkinaväen tervetulleeksi iloiseen ja paikkakunnalle tärkeään tapahtumaan.

–Parhaimmat markkinamuistot syntyvät tapaamisista.

Markkinoiden pisimmät jonot olivat tuttuun tapaansa pehmis-, lettu- ja muikkukojuilla. Kokoomuksen teltalla kävi kuhina, kun tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie tapasi lyhyen vierailunsa aikana alueen vaikuttajia ja paikkakuntalaisia.

Lappajärven Yrittäjien puheenjohtaja Timo Ojala kertoi järjestelyiden ja ensimmäisen markkinapäivän sujuneen hyvin.

–Aina jotain pientä säätöä on, muttei mitään merkittävää.

Liikemaneesin pihassa erilaisia koneita kävi ihmettelemässä isot ja pienet markkinavieraat. Pihasta löytyi myös lappajärveläisten nuorten traktorin lavetille rakentama sauna. Yhdentoista paikallisen nuoren projektia olivat esittelemässä Mikael Lammi, Petrus Kankaanpää, Antti Tenhunen, Jesse Osmonen ja Lauri Savola.

–Kylällä ollessa tuli mieleen, että pitäisikö rakentaa sauna. Ensin meillä oli vain grilli ja penkit, ja nyt sauna. Rakentamiseen meni muutama kuukausi, nuoret kertovat.

Saunaa on rakennettu vuorotellen jonkun kotipihassa tai hallilla. Maaleja lukuun ottamatta materiaalit ovat kierrätettyjä ja saatu lahjoituksina.

–Tässä on pohjana vanha leikkimökki, ja vanha käyttämättömäksi jäänyt kiuas. Saunomme ympäri vuoden Lappajärven rannoilla lähes joka päivä. Tarkoitus olisi tätä kehittää niin, että tulevaisuudessa tätä voitaisiin vuokrata.

Nuorten sauna
Liikemaneesin pihalla oli nähtävillä nuorten miesten traktorin lavetille rakentama sauna. Vielä toistaiseksi vain omassa käytössä olevaa saunaa esittelemässä olivat lappajärveläiset nuoret Mikael Lammi (vas.), Antti Tenhunen, Lauri Savola, Petrus Kankaanpää ja Jesse Osmonen.

”Täällä on mukava viettää aikaa” – Markkinoiden parasta antia on kohtaamiset ja yhdessäolo

Markkinalauantai käynnistyi perjantaita rauhallisemmin ja runsaasta sade-ennusteesta huolimatta sadetta saatiin vain pieninä kuuroina. Eräs markkina kävijä totesikin, ettei ole Lappajärven markkinat mistään kotoisin, jos ei yhtään sada.

Ensimmäistä kertaa markkinasihteerinä toiminut Mirka Niemelä kertoo markkinajärjestelyjen sujuneen hyvin eikä tapahtumapäivinä tullut ikäviä yllätyksiä.

–Tänään harmillisesti vähän sataa, se vaikuttaa kävijämäärään. Eilen oli hyvä päivä ja kävijöitä oli valtavasti. Kaikkinensa on ollut hyvin myyjiä ja asiakkaita. Konepiha on ollut tosi suosittu, samoin siellä ollut kalatankki. Toivottavasti saamme sen ensi vuonnakin.

Vahva järjestötausta on ollut Niemelän mukaan etuna markkinasihteerin työssä. Niemelä teki ennen markkinoita aktiivisesti töitä, että saisi markkinoille mahdollisimman monipuolisia uusia ja vanhoja ja myyjiä.

–Vapaaehtoistoiminnasta on tullut sellaista varmuutta, etten arastele kysyä. Että mitäs jos kysäisen tuolta, en menetä siinä mitään.

”Aina pitää käydä, jos vain pääsee”

Markkinoilla uusi näytteille asettaja oli Pvy eli Pohjanmaan Vesi ja ympäristö ry, jonka Liikemaneesille pystytetty teltta houkutteli kävijöitä onnenpyörän pyörittämiseen ja kalojen tunnistamiseen onkimalla. Markkinoille vanhempiensa ja sukulaisten kanssa tullut purmojärveläinen 11-vuotias Noah Ahvenainen pyöräyttää onnenpyörää ja saa tehtäväkseen etsiä maasta sulkavan. Muutaman vinkin jälkeen lahnaa muistuttava kala nousee maasta ja palkinnoksi Noah saa kettukarkin.

–Harrastan kalastusta, käyn paljon onkimassa ja virvelöimässä. Lappajärven markkinoilla olen käynyt usein. Täällä on mukava viettää aikaa, on mukava olla ulkona muiden ihmisten kanssa. Ilmaisjutut on mukavia, niin kuin tämä kalan tunnistus. Kiva, kun saa haastaa itseä. Olen ostanut vasta metrilakua.

Parkanosta asti tulleet Milja Rikala ja lappajärveläissyntyinen Olli Ahvenniemi tulivat varta vasten markkinoille. Pariskunnan mukaan tarttui lakuja ja lättykioskillakin tuli käytyä.

–Täällä pitää aina käydä, kun on pienestä asti käynyt. Joskus on saattanut jäädä joku vuosi väliin jonkun keikan takia. Aina tullaan, jos vain pääsee tulemaan. Parasta on, kun näkee tuttuja ja sukulaisia.

Luitko jo nämä jutut Lappajärveltä?

Jaa Somessa

Jätä kommentti