Vaihda salasana Kirjaudu

Mistä kesä on tehty?

Kesäkakku saa maustetta hellepäivistä, uimarannasta ja lasten ilosta. Kuva: Suvi Hosionaho.
Kesäkakku saa maustetta hellepäivistä, uimarannasta ja lasten ilosta. Kuva: Suvi Hosionaho.
Kesäkakku saa maustetta hellepäivistä, uimarannasta ja lasten ilosta. Kuva: Suvi Hosionaho.
Kesäkakku saa maustetta hellepäivistä, uimarannasta ja lasten ilosta. Kuva: Suvi Hosionaho.
Julkaistu:
Kategoria:
Aihe:
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Tupsahti mieleen, että jos kesää ajattelisi hyvänä kakkuna tai piirakkana, niin mistä aineosista taikina tehtäisiin. Hyvissä ajoin kevättalvella alkaa kesän odotus ja kyllä sitä odotusta ripaus taikinaan tarvitaan. Kevään edetessä napataan taikinakulhoon ilman muuta ensimmäiset hiirenkorvat ja muuttolintujen saapuminen. Kesäkuun alkupuolelta saadaan lisää ainesosia eli omenapuiden ja voikukkien näyttävä kukinta. Juhannuksena lisätään taikinaan valoisan yön aina yhtä huumaava tunnelma.

Varsinaiset pääainesosat saadaan taikinaan vasta heinäkuussa, kun oikea kesä tulee, jos on tullakseen. Uimavedet lämpiävät yleensä kunnolla vasta heinäkuussa, ja se on tärkeä ainesosa kesätaikinassa. Ripaus lasten riemukasta ilakointia uimarannalla antaa kakkuun hyvän lisämausteen. Hyvään taikinaan tarvitaan myös ainakin muutama kunnon hellepäivä, jolloin ei tee mieli muuta kuin loikoilla varjossa. Kesäkakku ei ole mitään ilman jännittävää pesäpallopeliä helteisellä Saarikentällä.

Mustikkamatkat salaisille marjamaille kuuluvat tietysti perusaineksiin. Samoin sieniretket niin ikään salaisille kantarellimaille. Unohtaa ei pidä myöskään kalareissuja Lappajärven kareille ja syvänteisiin. Yksi tärkeimmistä ainesosista on tietysti mökkielämä ja eritoten saunominen maan parhaisiin kuuluvassa saunassa. Viipyilevien löylyjen jälkeen pulahdus järvessä ja vilvoittelu terassilla istuen ja luontoa kuunnellen on ehkä se tärkein kesätaikinan aines.

Hyvään kesätaikinaan tarvitaan myös hunajaa, ja se hoituu elokuun alussa tehtävällä sadonkorjuulla omista mehiläispesistä. Elokuun pimenevät illat puidun viljan tuoksuineen ovat mukava lisä taikinakulhoon. Hyviä aineksia kakkuun on saanut monena syksynä vielä syyskuussa pesäpallon pudotuspeleistä ja jopa Suomen mestaruudesta.

Kesäkakussakin on kyse makuasioista eli jokaisella on varmaan omat ainesosansa mieleiseensä kakkuun. Uskon kuitenkin, että suuri osa noista eläkeukon aineksista kelpaa vallan mainiosti kenen tahansa kesäkakkuun. Koetahan leipoa oma kesäkakkusi. Reseptiäni saa vapaasti lainata.

Heikki Salmela

Lue myös nämä blogit

Jaa Somessa