Vaihda salasana Kirjaudu

Pisaroiden kuvakisa ratkesi: Yleisö ja raati samoilla linjoilla

Arttu Niemen tunnelmallinen valokuva on myös yleisön suosikki.
Arttu Niemen tunnelmallinen valokuva on myös yleisön suosikki.
Arttu Niemen tunnelmallinen valokuva on myös yleisön suosikki.
Arttu Niemen tunnelmallinen valokuva on myös yleisön suosikki.
Tämä juttu löytyy myös
15.9.2026
osta
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Evijärven kuvataideyhdistys Pisarat on pitänyt näytillä Evijärven kesä -valokuvakilpailun tuotoksia Tiirassa, kirjastossa ja tapahtumissa. Yleisö on päässyt äänestämään näyttelyissä omia suosikkejaan. Ääniä on annettu kaikkiaan reilut 200.

Ehdoton suosikki on myös yleisön mielestä ollut Arttu Niemen sumuinen maisema uittomiehen lenkiltä. Kuva sai 33 ääntä.

13–14 ääntä keränneitä olikin iso joukko: Hilma Hinkan lammaskuva, Johanna Ahopellon karjakuva, Kalle Uutelan kalansaalis ja Eevaliisa Sepposen sateenkaariportti. Jokainen näyttelyn 24:sta valokuvasta sai ääniä.

Valokuvasuurennokset lahjoitetaan kilpailuun osallistuneille. Kuvia ei lähetellä, vaan ne voi noutaa omakseen Pesosen valokuvaamosta.

Vuosinäyttely loka-marraskuussa

Pisarat on juhlavuotensa merkeissä ollut esillä tapahtumissa ja järjestänyt kesäretken lähialueen taidekohteisiin. Lähes 30 henkilön voimin käytiin tutustumassa Ritva Lindbergin näyttelyyn Villa Wanhalassa ja Reijo Kivijärven taiteeseen Soinissa. Kohteina olivat myös Sari Haapaniemen taideateljee, Nelimarkka-museo ja Soile Yli-Mäyryn taidehalli. Retki sai hyvää palautetta ja ensi kesän suunnaksi toivottiin Keski-Pohjanmaata.

TuuHetin näyttelyssä on ollut esillä yhdistyksen perustajan, Aatos Paalasen muistonäyttely. Ikkunagalleriaan on vaihtumassa Aira Pykärin kivitaiteen tilalle Soile Söderlingin kaislatöitä.

Jäsenten vuosinäyttely on taidetila Tiirassa kunnantalolla loka-marraskuussa. Yhdistys haluaa esitellä jäsenistön luovuutta monipuolisesti. Yhdistyksessä on reilut 50 jäsentä.

–Toivomme jäsenten toimittavan näyttelyyn niin kuvataidetta ja valokuvia kuin käden taitojakin, sanoo puheenjohtaja Anne Pesonen, jolle työt voi tuoda etukäteen Pesosen valokuvaamoon.

Päivi Kultalahti

Kuvataideyhdistys Soinissa
Kuvataideyhdistyksen kesäretkellä vierailtiin muun muassa Reijo Kivijärven luona Soinissa.

Luitko jo nämä?

Tämä juttu on julkaistu
15.9.2026
ilmestyneessä näköislehdessä.
Jos et ole tilaaja voit ostaa näköislehden PDF muodossa ja lukea heti
Tilaaja:

Jaa Somessa

Jätä kommentti