Mustikkasato on tänä kesänä ollut poikkeuksellisen hyvä ainakin harrastelijan näkökulmasta. Luonnon supermarjaa on löytynyt vakipaikoilta niin paljon, ettei uusia paikkoja ole tänä kesänä tarvinnut etsiä, eikä muutaman litran poimimisessa käsin kauaa ole nokka tuhissut. Moni tiedostaa mustikan terveyshyödyt, ja ne yhdistettynä luonnon hyvinvointivaikutuksiin, loppukesäiseltä marjareissulta saa aimo annoksen vastustuskykyä lähestyvään syksyyn.
Mustikka on hyvin ravinteikas marja. Se sisältää kuitua, C-, E- ja K-vitamiineja, antioksidantteja, ja pieniä määriä mineraaleja, kuten mangaania ja rautaa. Mustikasta tehtyjen tutkimusten tulokset viittaavat siihen, että muun muassa silmät, suolisto, sydän ja verisuonet hyötyvät mustikan syömisestä. Lisäksi mustikan tiedetään vähentävän matala-asteista tulehdusta. Mustikka sopii lähestulkoon kaikille. Verenohennuslääkkeitä käyttävien kannattaa keskustella lääkärin kanssa, mikäli aikoo lisätä ruokavalioon suuria määriä mustikkaa. Herkkävatsaisille suuret määrät voivat aiheuttaa ilmavaivoja ja ripulia. Marjareissulla kourakaupalla syötynä mustikasta tulee ainakin maha täyteen.
Lähteinä käytetty Wikipediaa sekä terveysvaikutukset.fi ja ravitsemusneuvoja.fi -sivuja.
100 g mustikkaa sisältää
Energiaa n. 50 kcal
Hiilihydraatteja 9–11 g
Kuitua noin 3 g
C-vitamiinia 10 mg (noin 12 prosenttia päivän tarpeesta)
Lisäksi E- ja K-vitamiineja pieniä määriä ja antioksidantteja
Talven varalle pakkaseen
Sesongin ollessa kuumimmillaan, kysyimme satunnaisilta kaupassakävijöiltä, onko mustikassa käyty.
Tarja Timonen on käynyt, ja käy joka kesä keräämässä mustikkaa talven varalle. Tänä kesänä pakkaseen on saatu jo reilu 10 litraa.
–Se riittää pitkälle talveen. Arvostan mustikan terveyshyötyjä.

Eveliina Savola ja Antti Pihkala keräävät mustikkaa sen verran mitä pakkaseen mahtuu. Tänä syksynä on kerätty jo yksi ämpärillinen.
–Kyllä mustikka on terveellinen marja. Se on varmaan meidän taloudessamme eniten käytetty marja.




