Aurinkoinen kesäpäivä toi Sillankorvan leirintäalueelle tasaisesti väkeä, kun Evijärvi-viikon ohjelmaan kuulunut kesätapahtuma kokosi yhteen vakituisia asukkaita, kesävieraita ja mökkiläisiä. Musiikki, yhteislaulu, leikkimielinen rastirata ja lasten oma kepparirata loivat rennon tunnelman, jossa oli helppo pysähtyä tapaamaan tuttuja ja viettämään kesäpäivää.
Tapahtuman järjestivät yhteistyössä SPR Evijärven osasto, Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa), Ekorosk, Evijärven Musiikin Ystävät ja Uittohovi. Yhteislauluhetken vetäjänä ja laulujen juontajana toimi Kaisu Huhtala, ja Evijärven Musiikin Ystävien jäsenet johdattivat yleisöä tuttujen sävelmien pariin. Kortesjärvelle paluumuuttanut muusikko Eemeli Erkinheimo esitti omia kappaleitaan. Niistä Takaisin Pohjanmaalle sai erityisen osuvan merkityksen, sillä kappale heijasteli myös artistin omaa paluuta kotiseudulle.
Kesäasukkaat löysivät tiensä mukaan
Anna-Liisa Kivijärvi viettää kesiään Haapajärven rannalla sijaitsevalla mökillään. Eläkkeellä oleva pariskunta palaa Evijärvelle joka kesä ja käy mökillä toisinaan myös talvella.
Myös Soile Daras saapui paikalle kesäasukkaana. Lehdestä huomattu tapahtumailmoitus houkutteli lähtemään liikkeelle, eikä päätös kaduttanut. Rastirata tuli kierrettyä ystävän kanssa, ja tapahtuma sai kiitosta erityisesti siitä, että ohjelmaa oli järjestetty myös kesävieraille.

Rasteilla opittiin ja kokeiltiin
SPR Evijärven osaston varapuheenjohtajan Päivi Kultalahden mukaan kesäpäivä järjestettiin nyt toista kertaa. Tapahtuma keräsi noin 200 kävijää, joista 70 kiersi rastiradan.
Rasteilla päästiin kokeilemaan muun muassa pallonheittoa, pussihyppelyä ja pyörätuolilla ajoa. Vapepa kertoi toiminnastaan ja antoi neuvoja läheisen katoamistilanteissa toimimiseen. Rastiradan suorittaneet saivat Uittohovin alennuskupongin. SPR Evijärven osaston vapaaehtoiset paistoivat ja tarjosivat tapahtumaväelle ilmaiset makkarat sekä esittelivät samalla osaston toimintaa ja jäsenyyttä.
Ekoroskin pisteellä jäteneuvonta oli toteutettu hauskana muistipelinä, joka houkutteli niin lapsia kuin aikuisiakin. Pia Grankvistin mukaan evijärveläiset osaavat lajitella jätteensä jo varsin hyvin, mutta pienilläkin arjen valinnoilla on merkitystä.
–Kahvinsuodatin kannattaa antaa kuivua ennen biojätteeseen laittamista, Grankvist muistutti.

Talkookyyti madalsi osallistumisen kynnystä
Taksiyrittäjä Taisto Pahkakangas järjesti tapahtumaan maksuttoman kuljetuksen, jonka ansiosta myös palvelutaloissa asuvat ja muut ikäihmiset pääsivät mukaan kesäpäivään. Idea oli syntynyt jo aiemmin, ja SPR yhteydenotto osui sopivasti samaan ajankohtaan.
–Kyllä tämä tulee sydämestä. Joskus olen itsekin vanha ja toivon, että silloin apua löytyy, Pahkakangas sanoi.
Pihlajapirtissä asuva, parin viikon kuluttua 90 vuotta täyttävä Raili Takamaa oli yksi talkookyydin käyttäjistä. Sillankorva on hänelle entuudestaan tuttu ja mieluisa paikka.
–Tykkään paikasta kovasti, on mukava päästä tapaamaan ihmisiä, hän myhäili.


Leevi Norrena



