Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Muutosneuvottelut päättyivät Soinissa 

Soinin kunta uudistaa organisaatiotaan: yksi johtajan virka karsitaan pois.
Soinin kunta uudistaa organisaatiotaan: yksi johtajan virka karsitaan pois.
Soinin kunta uudistaa organisaatiotaan: yksi johtajan virka karsitaan pois.
Soinin kunta uudistaa organisaatiotaan: yksi johtajan virka karsitaan pois.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Soinin kunnanhallitus päätti kokouksessaan 26. tammikuuta johtavien viranhaltijoiden virkoja koskevat yhteistoimintalain ja yhteistoimintamenettelyn mukaiset muutosneuvottelut. Neuvottelujen tuloksena johtajien vastuita ja työtehtäviä järjestetään uudelleen. Sivistys- ja henkilöstöjohtajan virka lakkautetaan. Rehtori vastaa jatkossa myös sivistysjohtajan tehtävistä sekä nuorisotyön johtamisesta nimikkeellä sivistysjohtaja-rehtori ja henkilöstöhallinto kuuluu jatkossa hallintojohtajan toimenkuvaan. 

Kunnanhallitus päätti, että Soinin kunnan ei ole perusteltua yhtiöittää omistamiaan sotekiinteistöjä kuntalain 127 §:n 1 momentin 1, 2 ja 7-kohtien poikkeussäännösten nojalla. Asiaa voidaan tarkastella tulevina vuosina uudelleen, mikäli hyvinvointialue on valmis solmimaan tiloista pitkäaikaisia määräaikaisia vuokrasopimuksia tai markkinatilanne kunnassa muuttuu. 

Avustuksia kahdeksalle toimijalle

Toimitila- ja kyläavustuksia jaettiin paikallisille toimijoille. Toimitila-avustusta saavat seuraavat (euromäärä suluissa): Soinin Kahvitupa ry (1950), Soinin Ruoka-apu ry (1950), Kyläpääskyt ry (700), Soinin Parviaisen kyläyhdistys ry (700) ja Vehun maa- ja kotitalousseura (700). 

Kyläavustuksia saavat Laasalan kyläseura (1 400), Vehun maa- ja kotitalousseura ry (2 000), Parviaisen kyläyhdistys ry (800), Kukonkylän kyläyhdistys ry (500) ja Kuninkaanjoen kyläyhdistys ry (300). 

Lue myös nämä uutiset Soinista

Jaa Somessa

Jätä kommentti