Näin vuoden vaihtuessa on hyvä aika hieman katsahtaa mennyttä vuotta ja luoda näkymiä tulevasta vuodesta 2026!
Maailmalla on edelleen monenlaista turbulenssia ja tämä heijastuu myös kotimaahan muun muassa lisääntyvinä puolustusmenoina ja kiristyvänä taloudenpitona. Kunnat ja seutukunnat ovat samalla tavoin joutuneet kiristämään kukkaron nyörejään ja valmistautumaan ja varautumaan eri tavoin muuttuviin tulevaisuuden näkymiin. Alajärvellä olemme yrittäneet pitää kuntataloudesta hyvää huolta ja kaupungilla onkin tiettyjä puskureita tulevan varalle. Alajärvellä pitkään suunnitellut investoinnit ovat ensi vuonna jatkumassa ja käynnistymässä. Investoinneissa ovat Paavolan koulun kokonaisuus, 9 miljoonaa euroa, kehitysvammaisten asumisyksikkö 4,2 miljoonaa euroa ja bioterminaalin rakentaminen sekä koko joukko pienempiä investointeja. Voimakas investointitahti lähivuosina lisää tarvetta talouden huolelliseen seurantaan.
Toiminnallisesti suurin muutos tulee olemaan sivistystoimessa Vimpelin palvelujen siirtyminen heidän omaan tuotantoonsa. Yhteistyö alueella jatkuu kuitenkin edelleen tiiviinä, kiitokset siitä!
Hyvinvointialueet käyvät myös kovaa kamppailua palvelujen ja talouden suhteen. Valtion rahoitusmalli hyvinvointialueille on koko kolmen vuoden ajan ollut puutteellinen, eikä vajausta ole oikaistu vieläkään. Valtio on toisin sanoen tarkoituksella jo kolmen vuoden ajan säästänyt maksuosuuttaan ja osoittanut alueille ainoaksi ratkaisuksi palveluverkkojensa karsimisen. Tämä on esimerkiksi harvaan asutulla ja pitkien etäisyyksien Järviseudulla hyvin haastavaa.
Yhteistyö Järviseudun seutukunnalla on kuntien välillä sujunut viime vuosina hyvin. Itsenäisten kuntien yhteistyötä on jatkossa edelleen tiivistettävä ymmärtäen, että vahvempi Järviseutu on meidän jokaisen kunnan etu. Ja Järviseudun on jatkossa saatava oma kansanedustaja eduskuntaan. Vain järviseutulainen edustaja lopulta ajaa meidän asioitamme. Oma katseeni kääntyy pienempien Järviseudun kuntien suuntaan, josta hyvän ehdokkaan saamalla voisimme yhdessä lähteä tukemaan häntä Arkadianmäelle.
Kiitokset kaikille Järviseudun asukkaille menneestä vuodesta ja oikein hyvää uutta vuotta 2026!
Antti Joensuu



