Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

”Nämä kädet jaksoivat” – Luoja loi Anne-Marille hierojan kädet         

Anne-Mari Laukkonen katsoo valoisin mielin menneisiin työvuosiin ja tuleviin eläkepäiviin. Käsillä tekeminen jatkuu erityisesti puutarhatöiden muodossa, jonka kauniista yksityiskohdista pidetään huolta yhdessä Asko-puolison kanssa.
Anne-Mari Laukkonen katsoo valoisin mielin menneisiin työvuosiin ja tuleviin eläkepäiviin. Käsillä tekeminen jatkuu erityisesti puutarhatöiden muodossa, jonka kauniista yksityiskohdista pidetään huolta yhdessä Asko-puolison kanssa.
Anne-Mari Laukkonen katsoo valoisin mielin menneisiin työvuosiin ja tuleviin eläkepäiviin. Käsillä tekeminen jatkuu erityisesti puutarhatöiden muodossa, jonka kauniista yksityiskohdista pidetään huolta yhdessä Asko-puolison kanssa.
Anne-Mari Laukkonen katsoo valoisin mielin menneisiin työvuosiin ja tuleviin eläkepäiviin. Käsillä tekeminen jatkuu erityisesti puutarhatöiden muodossa, jonka kauniista yksityiskohdista pidetään huolta yhdessä Asko-puolison kanssa.
Lukuaika:
2–4 minuuttia

Marraskuun alussa ansaituille eläkepäiville siirtynyt kortesjärveläinen Anne-Mari Laukkonen katsoo kiitollisena työuransa menneisiin vuosikymmeniin.  

–Olen kiitollinen, että nämä kädet jaksoivat, että omat työvälineet pysyivät kunnossa. Luoja loi minulle hierojan kädet. Koen, että olen ollut oikealla polulla, toteaa Kortesjärvellä Hoitola Mari -nimellä hieronta- ja kosmetologipalveluja tarjonnut yrittäjä.  

Suomen Kosmetologiopistosta Lahdesta 1981 valmistunut Laukkonen kertoo kutsumuksensa hoitoalalle vahvistuneen opiskeluaikoina.  

–Hoitonäkökulma houkutti. Opiskeluissa vahvistui nopeasti se, ettei ole kysymys pelkästä kauneudenhoidosta, vaan siitä, että ihminen tarvitsee erinäisissä tilanteissa erilaista hoitoa. Jalat tarvitsevat hoitoa, iho kaipaa hoitoa esimerkiksi aknen ja allergioiden hoidon tukena. Myös hieronta alkoi kiinnostaa. Sain siihen erityisiä vinkkejä hieronnasta kokemusta saaneelta opiskelutoverilta, kertaa Laukkonen uransa alkuvaiheita. 

Valmistuttuaan Laukkonen toimi Keiteleen terveyskeskuksessa kuntouttajana. Fysioterapeutin kanssa yhteistyötä tehneen Laukkosen toimenkuvaan kuuluivat hieronnan, voimistelun ja vuodenosastojen jumpan lisäksi muun muassa astma- ja reumahoitojen antaminen. 

Ensimmäisen oman yrityksen Laukkonen perusti 1983 silloiseen kotikuntaansa Keiteleelle, jossa tarjosi kasvo-, käsi- ja jalkahoitojen lisäksi hierontaa.  

Laukkonen muutti Kortesjärvelle 1987. Hoitola Mari ehti palvella laajaa asiakaskuntaansa reilun 38 vuoden ajan. Oulaisissa syntynyt, Lapualla koulunsa aloittanut, Kuopion, Viitasaaren ja Keiteleen kautta Kortesjärvelle kotiutunut Laukkonen kokee vahvasti pohjalaisten juuriensa vahvistavan viihtyvyyttään paikkakunnalla. Hoitoihin painottunut toimenkuva on ollut hänelle antoisa, kutsumuksen täyttävä tehtävä. Laukkonen arveleekin ihmistuntemuksensa syventyneen asiakaslähtöisessä työssään, jossa lähikontakti on ollut jokapäiväistä. Laukkonen arvelee vaistoavansa ihmisestä ja hänen vastaanottavuudestaan kerrottua enemmän.  

–Uusi ihminen on aina haaste. Ihminen on paljon muutakin, kuin se mitä näkyy ja syy, miksi hän tulee ja on hakeutunut saamaan hoitoa. Myös hoidon vastaanottavuudessa on eroja eri ihmisten välillä. Kohtaaminen tapahtuu sekä kehollisella, että henkisellä tasolla.  

Klassinen hieronta jäämässä uusien hoitomuotojen jalkoihin?

Hoitoihin orientoituneelle Laukkoselle hoitotyön mielekkyyttä on lisännyt hoidoista saatu välitön palaute. Kasvohoitoja asiakkaalle miellyttäväksi kokemukseksi luonnehtiva Laukkonen tietää, että tulosta ei nähdä kuitenkaan heti. Jalkahoidoista ja hieronnasta saatua tulosta hän pitää palautteellisesti nopeampana. Päänsärkyjen, huimausten ja niska/hartiavaivojen vuoksi hoitoon hakeutuneista apua yleisesti saavat noin puolet asiakkaista, lähtötilanteesta riippuen, hän arvioi.  

Klassisen hieronnan Laukkonen uskoo olevan jäämässä rinnalle tulleiden uusien hoitomuotojen jalkoihin. Hän uskookin ihmisten etsivän ja löytävän itselleen sopivimman hoitomuodon. Myös kauneudenhoidon muutokset Laukkonen määrittää hurjiksi.  

–En halunnut lähteä mukaan niihin muutoksiin. Ajattelen, että kun keskittyy huolellisesti muutamaan, on se parempi, kuin kymmenen muuta uutta, Laukkonen perustelee.  

Muuttuneisiin, ikuista nuoruutta ihannoiviin kauneustavoitteisiin Laukkonen suhtautuu pohtien: Onko ihmisten omanarvontunto niin pieni, ettei uskalleta näyttää omaa ikäänsä.  

–Huolenpito on arvokasta, mutta vanhetaan arvokkaasti, omana itsenämme, hän painottaa.  

Jokaisen kannattaisi antaa aikaa itselleen

Vakavat sairaudet elämässä ovat Laukkosen mukaan arvottaneet asioita.  

–On onni, että lääketiede on kehittynyt ja saat hyvän elämän jatkumon. Sairaudet ovat opettaneet, mitä tämä elämä on. 

Laukkonen muistuttaakin, miten jokaisen kannattaisi paneutua itseensä ja antaa aikaa itselleen. Hänen mukaansa itsestä huolehtiminen ei mene koskaan hukkaan. Jokainen löytää omat hoitomuotonsa kokeilemalla, hän uskoo.  

Työnsä vastapainoa Laukkonen on hakenut liikunnasta. Työnsä ohella kansalaisopistossa 32 vuotta liikuntaa eri muodoissaan ohjannut, viisi vuotta liikunnanopettajana koulussa toiminut Laukkonen määrittelee perheen vahvuuksien eroja. 

–Miehet meillä on syntyneet musiikin, minä liikunnan päivänä, hän naurahtaa. Ammattimuusikkona, nykyisin teatteripuolen kapellimestarina tunnettu perheen poika, Aleksi Laukkonen, on perheen ja äidin ilon ja ylpeyden aihe. Myös puoliso Asko tunnetaan musiikin moniosaajana. 

–On ollut ihanaa seurata edistystä ja kannustaa Aleksia. Kyllä se on antanut myös työhön energiaa, kun ei ole koskaan tarvinnut hänen toiminnastaan huolestua.  

Ihmisten kiitos on Laukkosen mukaan ollut työssä antoisinta. Kiitosta hänen mukaansa on jo se, kun hoitoihin tullaan toisen kerran, hän toteaa. Hän haluaakin kiittää asiakkaitaan menneistä vuosikymmenistä. 

–Olen ikuisesti tyytyväinen ja kiitollinen Kortesjärven asiakaskuntaan. On ollut ihana tehdä töitä teidän kanssa!  

Eläkepäiviltään Laukkonen odottaa kiireettömyyttä yhdessä Asko-puolisonsa kanssa. 

–Toivon terveitä päiviä, että saadaan olla yhdessä, eikä tarvitse ajatella töitä.    

Regina Ketomäki 

Sinua saattaisivat kiinnostaa myös nämä jutut

Jaa Somessa

Jätä kommentti