Soinista Helsinkiin päätynyt kenkäsuunnittelija Terhi Pölkki sanoo, että hänelle oli aina itsestään selvää, että hän tulisi työskentelemään muodin ja muotoilun parissa. Yrittäjyys tuli kotoa verenperintönä.
Stadin ammattiopiston pukuompelijan ja Hämeenlinnassa tehdyn kenkäsuunnittelijan ammattikorkeakoulututkinnon jälkeen Pölkki suuntasi London College of Fashioniin, jossa hän suoritti yliopistotutkinnon 2008.
–Wetterhoffilla Hämeenlinnassa oli tekemiseen käytännöllinen ja tehdasmainen lähestymistapa, kun taas Lontoossa ajateltiin, että kaikki on mahdollista. Näiden yhdistelmä on ollut työlleni hyvä lähtökohta. Lisäksi ihailemani kenkäsuunnittelija Jimmy Choo oli opiskellut Lontoossa.
Opintojen jälkeen Pölkki työskenteli Kiinassa ja Brasiliassa ja näki, miten isot merkit tuottavat kenkiä. Kaikki on kiinni hinnasta. Suomalainen suunnittelija halusi tehdä toisin.
Pölkin mukaan kenkiä hankkiessaan ihminen pohtii kolmea asiaa. Suunnittelun estetiikka kiinnostaa, eli kengän ulkonäkö on tärkeä. Toisena tulee sovitettaessa kengän istuvuus. Kolmas on tuotteen tuoma lisäarvo, johon liittyvät tuotannon eettiset valinnat.
–Lähtökohtana on ekologisuus. Materiaalit valitaan vastuullisesti, jotta tuotannosta ja kengistä tulee mahdollisimman vähän ympäristöä kuormittavia.
Pölkki huokaa, että ennen sodan syttymistä suomalaiset merkit olivat vastuullisia. Sitten inflaatio ja temutus toivat halpuuttamisen.
”Käsillä tekemistä on arvostettu”
Pölkin kengät tehdään Euroopassa, nahkakengät Portugalissa ja kumisaappaat Slovakiassa. Portugaliin Pölkki meni ystävän suosituksesta ja yhteistyö tehtaalla alkoi 2011. Hän sanoo pystyvänsä valvomaan valmistusta ja vierailemaan säännöllisesti tehtaalla. Tuotanto liikkuu tullivapaasti maakuljetuksina.
Portugalilaiset ovat kovia tekemään töitä, siestaa ei pidetä. Vuosien aikana kommunikaatio on muotoutunut nykyisenlaiseksi. Soitellaan ja whatsapataan joka päivä, sanoo Pölkki.
–Kotoa on tullut ymmärrys siitä, että käsityö on se, mistä kaikki lähtee. Käsillä tekemistä on arvostettu, ja äiti on tehnyt varmaan seitsemän kansallispukua. Arvostan ihmisten lahjakkuutta ja ahkeruutta. Tehdas on myös panostanut minuun, koska ei ole takeita, paljonko kenkiä tilaan vuodessa. He ovat uskoneet minuun, ja yhteistyö on jatkunut hyvänä.
Vuosittain Pölkki tekee kesä- ja talvimalliston.
–Tämä on nopeasyklistä toimintaa. Vauhti on kova, ja se sopii minulle. Vuosittain on kaksi mahdollisuutta esittää oma osaaminen. En ehkä jaksaisi vuosia kestäviä projekteja.
Pölkki sanoo, että hänen kenkiään ostaa vastuullinen kuluttaja, joka haluaa tietää, mistä kengät tulevat. Materiaalit, laatu, mukavuus, kestävyys ja huollettavuus ovat tärkeitä. Ostaja hakee ajattomuutta, tietää että tuote kestää ja sitä voi käyttää pitkään.
Helsingissä asuvalla Pölkillä on Soinissa äiti, jota hän käy tapaamassa suunnilleen joka toinen kuukausi. Perheen isä oli yrittäjä, joten äidille tyttären ei tarvitse selittää yrittäjyyden kuvioita tai haasteita.
Faktat:
Terhi Pölkin myynnistä 60 prosenttia tulee verkkokaupassa, 40 myymälän kautta.
Tuotannosta 60 prosenttia myydään kotimaahan, 40 ulkomaille.
Oma liike Helsingin Kruununhaassa.
Jälleenmyyjät Vaasassa, Seinäjoella ja Stockmann Helsingissä.
Markkina-alueet: saksankielinen Eurooppa. Irlantilaiset ja britit verkkokaupan kautta. USA osti ennen tullien tuloa. Brittimarkkinaa hankaloitti Brexit. Japani ja Taiwan tulossa uusina.
Nahkakengät valmistetaan pääosin kromi- ja raskasmetallivapaasta valkoparkitusta nahasta, jota saadaan lihatuotannon sivutuotteena Portugalissa.
Aino Alppinen














