Taas on tullut aika palkita jokin taho tai henkilö Kauhavan kulttuuripalkinnolla. Palkinnon saajan tulee olla ansioitunut jollakin kulttuurin saralla Kauhavan alueella.
Sama henkilö tai taho voi saada palkinnon vain yhden kerran ja palkinto voidaan myös jättää jakamatta, jollei jonakin vuonna löydy riittävän ansioitunutta tahoa palkinnon saajaksi. Palkinnon saajan valitsee elämänlaatulautakunta lautakunnan esittelijän esityksen pohjalta, johon voit nyt vaikuttaa itse ehdottomalla haluamaasi kulttuuripalkinnon saajaa.
Aiemmin palkinto on ollut jonkun paikallisen taiteilijan tekemä teos, mutta nykyisin palkinto on 1000€ stipendi.
Voit ehdottaa tämän vuoden kulttuuripalkinnon saajaa 31.10. saakka kaupungin nettisivuilta löytyvän kyselyn kautta. Muista myös perustelu! Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan lounaslahjakortti Roadhouseen. Kulttuuripalkinto luovutetaan Kauhavan Itsenäisyyspäivänjuhlassa 6.12.2025.
Aiempina vuosina seuraavat tahot ovat saaneet Kauhavan kulttuuripalkinnon:
2024 Antti Järvelä, 1000€ stipendi
2023 Kauhavan Nuorisoseura, 1000€ stipendi
2022 Lakeuslife-nelikko, Sanna Peltoluhdan makrameeteos
2021 Ääniaalloilla-tapatuma, Wärkkärin teos
2020 Sivuluisurock, Leena Rissan maalaus
2019 Kauhava Big Band, Juhani Palmun maalaus
2018 Härmän Häjyt 2000, Regina Ketomäen valokuvatyö
2017 Ylihärmän Nuorisoseura, Hopeaseppä Lotta Kukkolan hopeatyö
2016 Kortesjärven Ylikylän Nuorisoseura, Marja Nukalan lyijykynätyö
2015 Ilkka Peura, Tuija Palojärven maalaus
2014 Aleksi Laukkonen, Emma Peuran grafiikkavedos
2013 Jarkko Haukkala, Hannu Pennala ja Pekka Pollari, artesaani Eija Aron
tekstiilitaideteos
2012 Kanttori, d.c., d.m. Anneli Urvanta, Pauli Kankaanpään puukkoteos
2011 Micke Björklöf, Petri Riihimäen akvarellimaalaus
2010 Onnelan Kesäteatteri / Härmänkylän nuorisoseura, Tuija Kankaan keramiikkataulu
2009 Kalevi Haapoja, Taiteilija Matti Saaren veistos














