RUNON ja suvenpäivän aattona, lauantaina 5. heinäkuuta Lappajärvellä Terrace Kirpussa kello 18 kuullaan Eino Leinon runoja lausuttuna, laulettuna ja soitettuna. Karikko goes Eino Leino! -illan tuottaa Kulttuuriyhdistys Karikko ry.
Esityksessä Leinon runoja lausuu Karikon perustajajäsen, runoutta, lausuntaa ja teatteriakin harrastanut kulttuurin moniosaaja Tuija Ahola sekä ennenkin Karikon teatteriproduktioissa mukana ollut kulttuurin suurkuluttaja ja harrastaja Tuomo Savola. Esityksen dramaturgiasta ja ohjauksesta vastaa teatteri-ilmaisun ohjaaja Katja Kujala.
–Mukava päästä tekemään Leinoa, sillä en ole juurikaan häntä lausunut. Yksi runo on ollut ohjelmistossa pitkään. Nämä valitut runot herätti mielenkiinnon uudelleen Leinoa kohtaan. Nyt lausuttavista runoista Oi poimikaamme on suosikki. Se on uusi tuttavuus, en ole kuullut sitä ennen. Se on hurmaava runo! Että vadelmista voi tehdä tällaisen runon, Ahola kuvailee.
–Äiti lausui runoja paljon ja tenavana olin henkisissä kilpailuissa. Sieltä on jäänyt se esiintyminen ja lausuminen. Olen myös jonkun verran kirjoittanut itse runoja. Leino ei ole suuresti tuttua, kuullut olen joskus aiemmin. Tähän esitykseen Katja on valinnut runot minua varten ajatuksella. Metsän polkua kuljen on suosikki, se on pitkälti omasta elämästä, kertoo Savola.
Lausuttujen runojen lisäksi esityksessä kuullaan Leinon tekstejä Kaisa Perälän laulamana ja Karikon muusikoiden Maija Perälän, Antti Purolan sekä vierailevan viulutaiteilija Satu Lumiahon säestyksellä.
–Karikon tehtävä yhdistyksenä on järviseutulaisen ja lappajärveläisen esittävän taiteen kaikenpuolinen aktivoiminen, edistäminen ja tunnetuksi tekeminen. OIemme pitkään haaveilleet yhteistyöstä Järviseudun muiden kulttuuritoimijoiden kanssa ja nyt viimein saimme ovet avattua Evijärven suuntaan, kun saimme Satun Evijärven musiikin ystävät ry:stä mukaan, kiittää Karikon puheenjohtaja Kaisa Perälä.
–En olen ennen ollut Karikossa mukana, kiva että kysyttiin. Yhteistyössä on voimaa, ollaan niin pieniä toimijoita, että yhteistyö on tärkeää. Konsepti on tuttu, meillä Evijärvellä on sunnuntaina 6. heinäkuuta kello 14 Väinöntalolla vastaava runon ja musiikin tapahtuma, jossa yhdistyy lausunta, laulu ja musiikki, Lumiaho kertoo.
Ensimmäinen Karikko goes Eino Leino! -esitys kuultiin vuonna 2023 hieman eri kokoonpanolla. Tuolloin kantaesitettiin Maija Perälän sävellys Lemminkäisen äiti -runosta. Tänä vuonna kantaesityksen saa Perälän sävellys Vellamon neiet -runoon.
–Sävellän intuitiivisesti fiilispohjalta. Lemminkäisen äiti syntyi pari kuukautta ennen esitystä muutaman sävellyshetken jälkeen. Vellamon neiet syntyi hämmentävästi ehkä kymmenessä minuutissa, kun istuin tekstin kanssa pianon ääreen. Tuntui kuin melodia ja harmonia olisi ollut valmiina jo pitkään, ne vain odotti ulospääsyä, Maija Perälä kuvailee.
Karikko goes Eino Leino! Terrace Kirpussa 5. heinäkuuta kello 18. Vapaa pääsy.
Kulttuuriyhdistys Karikko
Lue myös: