Keskustan Kurvinen iloitsee yhteistyöllä saaduista budjettilisäyksistä Vaasan vaalipiiriin

Vaasan vaalipiirin eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen järjesti kansanedustajien kesäkokoontumisen Kauhavan ja Järviseudun alueilla. –Päivä oli mielestäni todella onnistunut. Kunnista jäi hyvin myönteinen kuva kansanedustajille, toteaa Kurvinen.
Arkistokuva: Vaasan vaalipiirin eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen järjesti kansanedustajien kesäkokoontumisen Kauhavan ja Järviseudun alueilla.
Julkaistu:
Kategoria:

Kauhavalainen kansanedustaja Antti Kurvinen on tyytyväinen eduskunnan valtiovarainvaliokunnan tekemisiin lisäyksiin vuoden 2025 budjettiin pohjalaismaakuntien osalta. Kurvinen on toiminut vuonna 2024 Vaasan vaalipiirin kansanedustajien puheenjohtajana ja yhteyshenkilönä. Tehtävä kiertää vuosittain.

–Kiitän lämpimästi hallituspuolueiden Vaasan vaalipiirin edustajia hyvästä yhteistyöstä, jotta olemme kyenneet saamaan lakeuksille tärkeitä hankkeita eteenpäin. Listalla on monipuolisia lisäyksiä kulttuurikohteisiin mm. Siirtolaismuseolle Peräseinäjoelle, Vapaussodan muistomerkkien kartoitukseen ja Lottaperinteen muiston vaalimiseen. Myöskin on pohjalaismaakunnille hienoa, että UNESCO:n geopark-kohteille tulee rahoitusta, sillä meillä on kaksi geoparkkia Lauhanvuori ja Lappajärven Kraatterijärvi, sanoo Kurvinen.

 Vaasan vaalipiirin monet tärkeät liikennehankkeet saivat rahoitusta. Kurvinen nostaa esiin erityisesti Seinäjoen Rengonharjun lentoaseman saaman 100 000 euron tuen sekä Valtatie 19 suunnittelurahat Kauhavan kaupungin alueelle.

–Kiitän suurella lämmöllä oman vaalipiirin edustajien lisäksi valtiovarainvaliokunnan liikennejaoston puheenjohtaja Timo Heinosta siitä, että Valtatie 19:n Alahärmän PowerParkin liittymäjärjestelyjen ja eritasoliittymän parantamiseen myönnetään 350 000 euroa. Myös Valtatie 19 MSK Groupin liittymän alikulun suunnitteluun Ylihärmässä myönnettiin 95 000 euroa, toteaa Antti Kurvinen.

 Kurvinen toimii myös Valtatie 19 edunvalvontaryhmän puheenjohtajana. Edunvalvontaryhmä toimii Etelä-Pohjanmaan liiton alaisuudessa.

–Valtatie 19 on merkittävä liikenneväylä Etelä-Pohjanmaalla, ja sen parantaminen on tärkeää elinkeinoelämän ja koko maakunnan kannalta. Olen onnellinen siitä, että viimeisen 5 vuoden aikana olemme saaneet VT19 kehitystä parannettua huomattavasti.

–Kaiken kaikkiaan olen tyytyväinen kuluneeseen vuoteen vaalipiirin edustajien vetäjänä. Huolimatta poliittisista erimielisyyksistä hallituksen ja opposition sekä eri puolueiden välillä, olemme maakuntiemme edunvalvonnassa kyenneet vetämään yhtä köyttä, linjaa Antti Kurvinen.

Luitko jo nämä?

ProAgria Etelä-Pohjanmaa neuvottelee yhdistymisestä – Järviseudun sanomat

Kortesjärveläinen KM-Parts Oy kasvaa ja laajenee – Järviseudun sanomat

Jaa Somessa

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Jätä kommentti