Lappajärvi-seura kutsuu kotiseutukahveille, hautausmaavaellukselle ja kesänäyttelyyn 

Lappajärvi-seuran tuore johtokunta kutsuu mukaan juhlimaan kaikkien kotiseutuja. Vas. Tarja Mäkiniemi, Eija-Liisa Kangas, Irma Siirtola, Carita Niemi, Tuija Ahola, Kalevi Pölönen, Urpo Purola ja Matti Saarenpää. Kuva: Santeri Viinamäki.
Lappajärvi-seuran tuore johtokunta kutsuu mukaan juhlimaan kaikkien kotiseutuja. Vas. Tarja Mäkiniemi, Eija-Liisa Kangas, Irma Siirtola, Carita Niemi, Tuija Ahola, Kalevi Pölönen, Urpo Purola ja Matti Saarenpää. Kuva: Santeri Viinamäki.
Lappajärvi-seuran tuore johtokunta kutsuu mukaan juhlimaan kaikkien kotiseutuja. Vas. Tarja Mäkiniemi, Eija-Liisa Kangas, Irma Siirtola, Carita Niemi, Tuija Ahola, Kalevi Pölönen, Urpo Purola ja Matti Saarenpää. Kuva: Santeri Viinamäki.
Lappajärvi-seuran tuore johtokunta kutsuu mukaan juhlimaan kaikkien kotiseutuja. Vas. Tarja Mäkiniemi, Eija-Liisa Kangas, Irma Siirtola, Carita Niemi, Tuija Ahola, Kalevi Pölönen, Urpo Purola ja Matti Saarenpää. Kuva: Santeri Viinamäki.

LAPPAJÄRVI-SEURALLA on aktiivinen kevät ja kesä.  

−Luvassa on ohjelmaa joka kuukaudelle, kertoo tuore puheenjohtaja Tuija Ahola.  

−Suomen Kotiseutuliitto viettää tänä vuonna 75-vuotisjuhlavuottaan. Me olemme ottaneet Kotiseutuliiton haasteen vastaan ja järjestämme juhlavuoteen liittyen useampia tilaisuuksia paikallisesti. 

Kotiseutuliitto perustettiin Tammelassa ensimmäisillä Valtakunnallisilla kotiseutupäivillä 25. toukokuuta 1949. Suomalainen kotiseutuliike on kuitenkin vielä vanhempi: ensimmäinen kotiseutuyhdistys sai alkunsa Lohjalla vuonna 1894, siis 130 vuotta sitten. Juhlavuotta 2024 vietetään kaikkien kotiseutujen juhlana. 75-vuotispäivää juhlistetaan yhdessä muun muassa 25.–26. toukokuuta. Silloin joka puolella Suomea nautitaan kotiseutukahvit – ja kahveille kutsutaan jokainen mukaan. 

Lappajärvi-seura on Kotiseutuliittoa hieman vanhempi, 77-vuotias. Se on perustettu 25.3.1947. Lappajärvi-seura on Kotiseutuliiton jäsenyhteisö ja osallistuu juhlavuoteen järjestämällä kotiseutukahvit sunnuntaina 26.5. Lappajärven museolla.  

–Kahvittelun ohella käymme museolla kotiseutukeskustelua Lappajärvestä kotiseutuna ja kotiseutujen merkityksestä. Keskustelemassa ovat kirjailija Antti Tuuri sekä muualla asuvia lappajärveläisjuurisia henkilöitä. Tilaisuuteen ovat tervetulleita kaikki asiasta kiinnostuneet, kutsuu Tuija Ahola. 

Kesäkuussa Eskon päivänä, keskiviikkona 12.6. Lappajärvi-seura järjestää Lappajärven hautausmaalla hautausmaavaelluksen.  

–Kotiseututyön hautausmaavaelluksella muistelemme Lappajärven kotiseutuaktiiveja, kierrämme haudoilla ja jokaisesta muistettavasta kuulemme henkilötarinan. Esittelyn jälkeen laskemme haudalle kukat ja kynttilän, kuvailee Ahola. 

Kesällä esillä urheilukuvia

HEINÄKUUSSA museo on jälleen avoinna yleisölle tiistaista sunnuntaihin.  

–Kesänäyttelyn teemana on tänä vuonna Lappajärven urheilu- ja liikuntatoiminta Ville Syrjälän valokuvien kertomana. Kaikki näyttelyn valokuvat ovat museon hallintaan siirtyneestä Ville Syrjälän valokuvakokoelmasta vuosilta 1970–1990. Näyttelyyn tulee 250–300 valokuvaa, selvittää näyttelyn koonnut Urpo Purola. Kotiseutukahveilla on jo esillä makupaloja kesän näyttelystä. 

Elokuussa museolla vierailee koululuokkia Lappajärven kulttuurikasvatussuunnitelman mukaisesti.  

–Oppilasryhmille suunnittelemme ohjelmaa ja työpajoja niin, että nuorten mielenkiinto kotiseudun historiaan syttyisi sekä museon työ ja toiminta tulisi heille tutummaksi, kertoo Ahola.  

–Syyskuussa vietämme Euroopan kulttuuriympäristöpäiviä ja järjestämme seminaarin vuoden teemalla Reitit ja risteykset, väylät ja verkostot. Ja loppuvuosi meneekin tiiviisti joululehden kokoamisessa, hän jatkaa. 

Lappajärven joululehti on Lappajärvi-seuran julkaisu, joka ilmestyy vuosittain joulukuussa. Joululehtitoimikuntaan kuuluvat Ulla Savola, Marja-Leena Lamminen, Urpo Purola, Saara Kankaanpää, Markus Mäenpää, Mari Heijari, Paula Murtoniemi, Kalevi Pölönen, Matti Saarenpää ja Tuija Ahola. 

Lappajärvi-seuran johtokuntaan kuuluvat jäsenet Eero Ahvenniemi, Eija-Liisa Kangas, Carita Niemi, Urpo Purola, Kalevi Pölönen, Matti Saarenpää ja Irma Siirtola sekä puheenjohtaja Tuija Ahola ja sihteeri-rahastonhoitaja Tarja Mäkiniemi.  

–Olkaa rohkeasti yhteydessä Lappajärvi-seuran johtokunnan jäseniin toimintaan liittyvistä toiveista ja ideoista sekä joululehtiasioissa toimikunnan jäseniin, kannustavat johtokunnan jäsenet yhteisesti. 

Luitko jo nämä jutut?

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.