Lappajärven koululaiset pääsevät molskille Petra Ollin ohjauksessa

Painikiertueensa päättyessä Petra Olli suuntaa Lappajärvelle 5. lokakuuta. Silloin yhteiskoululaiset pääsevät Jamin painimolskille kokeilemaan lajia. Kuvassa Petra Olli Vaasassa. Kuva: Ollilta
Painikiertueensa päättyessä Petra Olli suuntaa Lappajärvelle 5. lokakuuta. Silloin yhteiskoululaiset pääsevät Jamin painimolskille kokeilemaan lajia. Kuvassa Petra Olli Vaasassa. Kuva: Ollilta
Painikiertueensa päättyessä Petra Olli suuntaa Lappajärvelle 5. lokakuuta. Silloin yhteiskoululaiset pääsevät Jamin painimolskille kokeilemaan lajia. Kuvassa Petra Olli Vaasassa. Kuva: Ollilta
Painikiertueensa päättyessä Petra Olli suuntaa Lappajärvelle 5. lokakuuta. Silloin yhteiskoululaiset pääsevät Jamin painimolskille kokeilemaan lajia. Kuvassa Petra Olli Vaasassa. Kuva: Ollilta
PETRA Olli vierailee painin merkeissä Lappajärvellä 5. lokakuuta. Tuolloin yhteiskoululaiset pääsevät painimolskille kokeilemaan lajia, josta Lappajärvi on tullut tunnetuksi vuosikymmenten ajan.

–Mäntylän Eija Lappajärven Veikkojen painijaostosta kysyi, tulisinko käymään. Olin heti, että miksikäs ei, on kiva antaa tämä mahdollisuus kotiseuralle ja kotipitäjän lapsille sekä nuorille.

Koulupäivän jälkeen on painijaoston avoimet painitreenit, jonne kuka tahansa voi tulla kokeilemaan painia.

Ollilla on syksyn ohjelmassa yhdeksän paikkakuntaa käsittävä yhden naisen painikiertue, jonka mahdollistavat Painiliitto sekä Opetus- ja kulttuuriministeriö. Sen merkeissä hän on ajellut Sodankylässä saakka.

–Lappajärven päivä ei liity tähän, mutta mennään vähän samalla kaavalla. Lappajärvellä tämä on helppo toteuttaa, kun painisali on koulun vieressä. Sen sijaan, että luennoisin ja esitelmöisin pitkään kertoen itsestäni ja tekemisistäni, pääpaino on tekemisessä: tavoitteena on saada mahdollisimman monta koululuokkaa painimolskille. Toivottavasti kaikki alakouluikäiset pääsevät lajia testaamaan.

Paikkakunnilla, joilla Olli on käynyt painia esittelemässä, vastaanotto on ollut erittäin positiivinen ja iloinen. –Olen päässyt tapaamaan paljon iloisia ja nauravaisia lapsia. Pääpaino kiertueella on lasten kannustaminen liikunnan ja urheilun pariin sekä liikunnallisen elämäntavan puolesta puhuminen. Olisi kiva, jos vuosien päästä joku tulisi kertomaan, että sai kipinän vierailustani painiin tai liikuntaan ylipäätään.

Petra Olli lähettää Lappajärven lapsille ja nuorille terveiset: –Rohkeasti mukaan kokeilemaan painia koulupäivän aikana ja illalla vielä seuran treeneihin. Olisi kiva, jos saataisiin jatkoa pitäjän ja seuran painiperinteille!

PAINIURANSA päättymisen jälkeen Petra Olli on ehtinyt olla mukana monessa.

–Tämä vuosi on varsinkin ollut tosi tiivis, kiertueen ja valmennuksen parissa. Toki vapaa-aikaakin on jäänyt. On mukava tehdä työtä mistä nauttii, ei anna tunnukaan siltä, että on töissä. Lapset ja nuoret ovat aitoja, ja se, kun tehdään hommia hymy huulilla, on paras palaute.

Kuortaneen Urheiluopistolla Olli valmentaa yhdessä Ville Lehtikankaan kanssa nimeään kantavaa Petra Junior Teamia, lisäksi hän tekee yhteistyötä eri yritysten kanssa tapahtumisissa ja kampanjoissa ja kuvaa Kaisa Mäkäräisen kansa Ylelle Jatkoerä-ohjelmaa.

–Hauska tehdä erilaisia juttuja.

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.