Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Vuoden toinen näköisnumero ilmestyy tänään!

Etusivu2 (1)
Etusivu2 (1)
Julkaistu:
Kategoria:
,
Aihe:
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Klikkaa itsellesi lukuelämys lehden näköisversiosta kello 16 TÄSTÄ.

Sedun lähihoitajakoulutus päättyy Lappajärvellä

Sedun lähihoitajakoulutus Lappajärvellä on tullut päätökseensä. Päätös ei ollut helppo, mutta viimeisten hakukierrosten vähäinen kiinnostus johti siihen, että koulutusta ei enää voitu jatkaa paikkakunnalla.

Riogordo Espanjan vuoristossa hurmasi taidematkalaiset

Joulukuun alussa toteutettiin Järvilakeuden kansalaisopiston taidematka Espanjan Riogordoon 12 osallistujan voimin kuvataiteilija Elina Förstin johdolla.  Matkalla opeteltiin luonnoskirjatyöskentelyä kaduilla ja museoissa.

45 vuotta teatterin lumoissa – ”Päivääkään en vaihtaisi pois”

Teatterin lavat Koivisto löysi jo Teuvalla, ja harrastusta on yhtäjaksoisesti jatkunut nyt 45 vuotta. Näytelmiä on kertynyt Koiviston laskujen mukaan “varmaan jo lähemmäs sata”. Kaikkia näytelmiä ei enää edes muista, mutta ensimmäinen, vuonna 1980 esitetty rooli on jäänyt vahvasti mieleen.

Kymmenen vuotta koneella neulontaa

Sopulan koneneulojat juhlistivat pikkujoulun merkeissä neulojien 10-vuotista harrastusta. 

–Aloitimme kymmenen vuotta sitten pienellä ryhmällä. Naisilla oli omat neulekoneet, joilla he alkoivat verestää jo unohtuneita taitojaan. Vieno Maria Mäkelä oli saanut yhteystietoni ja soitteli minulle, olisinko valmis tulemaan Sopulaan neuvomaan koneneulonnassa, kertoo ryhmän ohjaaja Pirjo Huhtakangas.

Nämä ja monta muuta uutista saat luettavaksesi diginä jo tänään!

Lue myös:

Jaa Somessa

Jätä kommentti