Kunnallisneuvos Esko Ahosen poismeno järkytti syvästi koko kuntayhteisöä. Esko ehti elämänsä aikana olla monessa mukana ja hoitaa luottamustehtäviä laajalla rintamalla. Myös Evijärven päätöksenteossa hänen roolinsa oli merkittävä. Edellisellä valtuustokaudella hän toimi puheenjohtajana. Onkin selvää, että Eskon laaja-alaista kokemusta ja tietoa kunnalliseen päätöksentekoon on vaikea korvata. Kuitenkin kunnan toimet jatkuvat tästäkin huolimatta ja tulevat hankkeet viedään päätökseen.
Evijärven kunnan tärkein hanke on uuden koulun rakentaminen. Koulun suunnitteluvaihe on ollut pitkä ja siihen on osallistunut muun muassa suuri joukko tulevan koulun oppilaita, työntekijöitä ja luottamushenkilöitä. Siis yhteistyö hankkeen saralla on ollut hyvin monialaista. Uudisrakennuksen suunnittelussa on otettu huomioon sen pedagoginen toimivuus kuin myös tilojen monipuolinen käyttömahdollisuus. Koulu ja kirjasto luovat monipuoliset puitteet opetukseen, mutta samalla se palvelee myös kuntalaisia ja yhdistyksiä iltaisin ja vapaa-aikoina järjestettävien toimien kokoontumispaikkana. Investointina hanke on mittava Evijärven kokoiselle kunnalle mutta se on myös välttämätön. Tällä turvaamme vuosikymmeniksi eteenpäin toimivan ja terveen oppimisympäristön.
Kuntastrategian suunnittelu ja saattaminen päätöksentekoon on ollut tämän syksyn merkittävä aikaansaannos. Strategian suunnittelun alkumetreistä lähtien on kunnassa järjestetty lukuisia työpajoja niin kunnan työntekijöille, luottamushenkilöille ja eri yhdistysten toimijoille. Laaja kuntalaiskysely ja sen tulosten käyttö strategiassa on ollut merkittävä tekijä. Strategialla tavoitellaan kuntalaisten hyvän elämän edistämistä. Strategiassa nostetaan esiin esimerkiksi yhteisöllisyys, yrittäjyys, elinympäristö ja oppiminen.
Kun investoinnit jatkossa ovat suuret, asettaa se haasteita tasapainoisen talouden ylläpitämiseen. Lainamäärän kasvaessa korkokulut lisääntyvät ja uutta rakennettaessa myös poistojen osuus lisääntyy. Kunnan kannalta on hyvä, että taseeseen on kertynyt ylijäämää, se antaa puskuria. Ei kuitenkaan ole tarkoituksenmukaista, että ylijäämä “syötäisiin” pois. Talouden on tämänkin investoinnin jälkeen oltava kestävällä pohjalla.
Toivotan kaikille hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026.
Pertti Vesala
Evijärven kunnanvaltuuston puheenjohtaja



