Lappajärveläinen Alalantelan mansikkatilan yrittäjä Jukka Alalantela kertoo aloittaneensa ajoharrastuksen vuonna 2016 rallisprintistä. Vuonna 2019 hän siirtyi ajamaan rallia ja eteni tänä vuonna SM-sarjan Suomi Cup -luokkaan.
Suomi Cup -luokkaan vaihto merkitsi samalla kartturi Sami Järvelän mukaantuloa. Yhteistyö sujui oivallisesti ja toinen sija tuli heti ensimmäisenä vuonna. Autona oli itse rakennettu BMW 325, jolla on ajettu tämän vuoden kilpailut.
Alalantela sanoo, että kilpailuja ajetaan vuositasolla 8–10. Tänä vuonna näistä rallin SM-sarjan kilpailuja oli kuusi.
Seuraavana tavoitteena Alalantela sanoo olevan nousta ylemmäs. Itse rakennettu Bemari on nyt myyty ja tilalle on hankittu Ford Fiesta R2, jolla lähdetään hakemaan sijoja SM3-luokassa.
–Eteenpäin pitää mennä ja kehittyä koko ajan, jotta vauhtia tulee lisää, sanoo Alalantela uusista tavoitteista kysyttäessä.
Yrittäjänä pystyy aikataulujaan suunnittelemaan ja sen ansiosta lähtemään kilpailureissuille hieman helpommin kuin palkkatöissä käyvä.
Uusperheen viides lapsi on viisikuukautinen poika, joka kommentoi haastattelun tekoa vierestä innokkaasti jokellellen. Alalantela sanoo olleensa pienestä pitäen kiinnostunut autoista ja kilpaa ajamisesta. Oma ajaminen lähti liikkeelle peltoautoista seitsemän ikäisenä. Isompi lapsista on jo kokeillut ajamista, mikä vielä tässä vaiheessa vaatii jatkettuja polkimia.
Uuteen sarjaan ja uuteen autoon siirtyminen on iso taloudellinen panostus. Alalantela kertoo, että sponsoreita tarvitaan koko ajan. Evijärveläisen AP Rengastarvikkeen kanssa on tehty useana vuonna yhteistyötä. Yhteistyökumppaneita tarvitaan, jotta kaikkea ei tarvitse maksaa omasta rahapussista. Sponsoroiville yrityksille tarjotaan erilaisia palveluita, vaikkapa rallikyydityksiä yrityksen työntekijöille.
Aino Alppinen














