Vaihda salasana Kirjaudu

Nelimartoilta eivät ideat lopu eikä vinkeissä pihtailla

Martoista on moneksi! Tämän allekirjoittavat Nelimarttojen hallituksen jäsenet Helena Keisala (vas.), Maria Yli-Sikkilä, Jaana Hyytiäinen, Satu Niskakangas ja Maija Pessinen.
Martoista on moneksi! Tämän allekirjoittavat Nelimarttojen hallituksen jäsenet Helena Keisala (vas.), Maria Yli-Sikkilä, Jaana Hyytiäinen, Satu Niskakangas ja Maija Pessinen.
Martoista on moneksi! Tämän allekirjoittavat Nelimarttojen hallituksen jäsenet Helena Keisala (vas.), Maria Yli-Sikkilä, Jaana Hyytiäinen, Satu Niskakangas ja Maija Pessinen.
Martoista on moneksi! Tämän allekirjoittavat Nelimarttojen hallituksen jäsenet Helena Keisala (vas.), Maria Yli-Sikkilä, Jaana Hyytiäinen, Satu Niskakangas ja Maija Pessinen.
Julkaistu:
Kategoria:
,
Tämä juttu löytyy myös
9.9.2026
osta
Lukuaika:
2–3 minuuttia

Nelimartat ovat toiminnassaan kiinni ajassa. Se lienee myös syy sille, miksi yhdistys on saanut tänäkin vuonna lisää jäseniä.

–Uudet jäsenet ovat ensin osallistuneet tapahtumiimme, ja kiinnostuneet toiminnasta. Joku totesikin, että ”Martat trendaa”. Todellakin, toteaa Nelimarttojen hallituksen jäsen Satu Niskakangas.

–Uskon, että toiminta on puhkeamassa uuteen kukoistukseen; pinnan alla porisee jo, jatkaa Elina Pienimäki.

Uusien jäsenten myötä yhdistyksen keski-ikä on hieman laskenut. Toiminnassa on mukana eri ikäisiä, mikä koetaan suurena rikkautena.

Syksyn ohjelmassa on luvassa vierailu Alajärven Sähköllä, missä saadaan tietoa sähkömarkkinoista, energian säästämisestä ja sähkölaskun tulkitsemisesta. Tyyli-ilta tarjoaa tietoa värianalyysistä ja tyyliopastusta, tietoturvateema vinkkejä nettihuijareilta ja -viruksilta suojautumiseen. Hyvinvointiteemaan kuuluvat kylmäuintireissu ja pikkujoulu. Aiemmin tänä vuonna opittiin testamentti- ja edunvalvontaillassa kodin tärkeistä asiakirjoista sekä järjestelyinfossa kodin tavaroiden karsimisesta, järjestämisestä, kierrättämisestä ja siivouksesta.

–Kaikki se on Martta-järjestön toimenkuvaan kuuluvaa, kotitalousneuvontaan liittyvää tietoutta, toteaa yhdistyksen puheenjohtaja Maria Yli-Sikkilä.

Yli-Sikkilä päätyi puheenjohtajaksi varsin nopeasti yhdistykseen liityttyään.

–Toiminta kiinnosti, koska tässä elämän vaiheessa on aikaa etsiä oma harrastus. Halusin jotain, jolla on merkitystä paitsi itselleni, myös laajemmin. Löysin Martat, jotka ovat hyvin maalaisjärkisiä, monitaitoisia ja ehkäisevät uusavuttomuutta. Olen huomannut, että tässä jengissä jokainen oppii toisiltaan jotakin. Olen saanut jo paljon uutta tietoa oman kodin pyörittämiseen ja elämään laajemminkin. Tämä on paljon muutakin kuin vain ruuanlaittoa, vaikka saattaa vieläkin jollakulla olla se mielikuva, että siellä ”vaan vispataan myssy päässä”.

–Vinkkejä ei pihtailla, vaan niitä jaellaan hövelisti, toteaa Elina Pienimäki. Esimerkkinä vaikkapa se, että sienestyksestä kiinnostunut viedään metsään kädestä pitäen, ja perästä tulee sienirisoton ohje, joka saa lapset nuolemaan lautasen. Kevään järjestelyillasta saatu vinkki tyynyliinan viikkaamisesta pussilakanan sisään on saanut suuren suosion.

–Kun yksi on uskaltanut kokeilla, muut tekevät perässä.

DSC
Nyt on ohjelmaa! Nelimarttojen syksyn ohjelmistoa viilattiin hallituksen kokouksessa hyvällä fiiliksellä.

Yhdistyksessä monenlaista osaamista

Marttojen toimintaan kuuluu osana kotitalousneuvonta, jota toteutetaan monella eri tavalla.

–Toivomme, että osaamistamme käytettäisiin enemmän hyödyksi. Kotipalvelua emme tarjoa, mutta olemme avoimin mielin yhteistyökuvioille eri toimijoiden kanssa. Pelkästään yhdistyksen 10-jäsenisessä hallituksessa on monenlaista osaamista, sanoo Yli-Sikkilä.

Myös kielitaito ja kotoutuminen ovat teemoja lähellä Marttojen sydäntä: he ovat olleet mukana MoniMe-kahvilan toteutuksessa.

Mitä marttailu sitten merkitsee?

–Yhdessäoloa ja kivoja retkiä, eri ikäiset naiset saman pöydän äärellä, toteaa Satu Niskakangas.

–Yhdessä tekemistä ja hyväntekeväisyyttä, tässä on niin paljon kaikkea, Seija Suopuro listaa.

–Täällä voi olla just sitä mitä on ja sen verran kun voi olla mukana, ilmapiiri on salliva, jatkaa Jaana Hyytiäinen.

–Tuntuu, että nykymaailmassa pitäisi tietää ja osata kaikkea. Tavistelu eli arki perusasioineen on kuitenkin jees; tavallinen arki on parasta, toteaa Yli-Sikkilä.

–On mukava kuulua tähän joukkoon, jatkaa Helena Keisala.

IMG 20260904 085115
Kokouksen jälkeen hoideltiin erään jäsenen tyhjäksi mennyt auton rengas. Hommat hoituu, tuumaa Maria Yli-Sikkilä. Kuva: Yli-Sikkilältä.

Lue myös

Tämä juttu on julkaistu
9.9.2026
ilmestyneessä näköislehdessä.
Jos et ole tilaaja voit ostaa näköislehden PDF muodossa ja lukea heti
Tilaaja:

Jaa Somessa

Jätä kommentti