Marraskuussa 2024 keskustan liikekiinteistön tulipalossa käyttökelvottomiksi tuhoutuneet Pedro´s Kebab Pizzerian ja Pub Sivuluisun palvelut ovat palaamassa. Elokuussa purkutöillä käynnistynyt remontti etenee urakoitsijan tavoiteaikataulussa.
–Tunnelma on positiivinen, pohja on valettu ja kattoristikot ovat päällä, toteaa yksi kiinteistön neljäsosan omistaja ja Sivuluisun toiminnan yksi neljästä omistajista, Jussi Tuomaala.
Tarkkaa aikataulua toiminnan uudelleen käynnistymisestä Tuomaala ei halua tässä kohden ennakoida. Purkutöistä vastannut ja vakuutusyhtiön yhteyshenkilönä toiminut Tuomaala puhuu yhteistyön ja yhdessä tekemisen puolesta. Tilanteesta huojentunut Tuomaala kertoo tilanteen tuntuvan nyt selkeältä urakoitsijoiden kilpailuttamisen ja päätöstenteon jälkeen.
–Tuntuu mukavalta, että urakat ovat menneet tutuille urakoitsijoille, joiden tekemisestä on kokemusta ja jo aikaisemmin syntynyttä luottamusta, Tuomaala kertoo. Rakennusurakoinnista vastaavat Keski-Klemettilän Tila Oy Lapualta, LVI-tekniikasta LVI-Tekniikka J. Viita Oy Lapualta, ja sähkötöistä vastaa Markin Sähkö Kortesjärveltä.
Jälleenrakennuksen kokeva liikekiinteistö tulee säilyttämään ulkoasunsa ennallaan, sen sijaan sisätiloissa tulee tapahtumaan pieniä muutoksia. Harrastusperiaatteella toimintaa pyörittävä Tuomaala avaa varovasti tulevaisuuden suunnitelmia.
–Ainahan jotakin uutta ja ihmeellistä on ideoiden tasolla, mutta harrastuspohjalla oleva toiminta toki rajoittaa myös suunnitelmien toteutusta.
Tuomaala arvioi, ettei pubin ovea avata, eikä pitsoja paistella vielä tämän vuoden puolella.
–Harjakaiset tulevat olemaan ensimmäinen yksityistapahtuma, Tuomaala avaa lähitulevaisuutta.
Kiinteistössä toimivat Niemen Kukka- ja Hautaustoimisto, sekä Inkerin Pitopalvelu ovat voineet jatkaa toimintaansa tapahtuman jälkeisen lyhyen tauon jälkeen.
Regina Ketomäki















