Suninsalmi soi on kasvanut kylätapahtumasta täysimittaiseksi festariksi

Suninsalmi
Kun Ravintola Suninsalmi laajensi ravintolapalvelut ravintolan eteen anniskeluoikeuksin, yleisön palvelumahdollisuudet harppasivat aivan uudelle tasolle, samoin mukavuus.
Suninsalmi
Kun Ravintola Suninsalmi laajensi ravintolapalvelut ravintolan eteen anniskeluoikeuksin, yleisön palvelumahdollisuudet harppasivat aivan uudelle tasolle, samoin mukavuus.

VIIME VIIKON Järviseudun Sanomissa kerrottiin, kuinka Suninsalmi soi -tapahtuman järjestäjät varautuivat vuosi vuodelta kasvaneisiin yleisömääriin.

Nyt kun festarit on pidetty, tiedämme, että tehdyt muutokset olivat oikeaan osuneita.

 –Nyt meillä oli läheinen pelto parkkialueena ja sinne oli hyvä liikenteen ohjaus. Sitten oli uusi ja entistä tilavampi esiintymislava, joka osoittautui enemmän kuin hyväksi. Lisäksi Ravintola Suninsalmen vetäjät laajensivat ravintolapalvelut ravintolan eteen pystytettyihin telttoihin, jolloin asiakaspaikkojen määrä yli kaksinkertaistui. Kaikki tämä summaten puitteet olivat kunnossa, ja yleisö kiitti. Suninsalmi soi on kasvanut kylätapahtumasta täysimittaiseksi lähimusiikin festariksi, tiivistää Pertti Ojala muutosta.

Ohjelmasta vastaava Heikki Jokiaho näkee tapahtuman suosion taustalla sen, että festari ei keskity johonkin yhteen musiikkityyliin.

 –Jos niin tehtäisiin, se rajaisi yleisöä ja moni jättäisi tapahtuman väliin. Täällä on siis eri musiikkityylit sulassa sovussa. Alkuillasta kuullaan iskelmäpainotteista ja tanssittavampaa musiikkia. Vähitellen siirrytään bluesvaikutteiseen musiikkiin ja loppua kohti korostuu rock, ja nuoriso pääsee vauhtiin.  

–Tämän vuoden festarit ovat keränneet myönteistä palautetta sosiaalisessa mediassa enemmän kuin koskaan aiemmin. Tyytyväiset ihmiset ovat meille paras palaute ja mainos.

Jokiaho korosti vielä, että Suninsalmi soi -tapahtumassa ei ole ollut järjestyshäiriöitä.

–Täällä ollaan sulassa sovussa, on sellainen rento pikniktunnelma. Siitä on kysymys ihan oikeastikin. Nurmikkoalueella istuskellaan vilteillä seurustellen ja musiikkia kuunnellen. Tapahtuma on levittäytynyt laajalle Suninsalmen sataman ranta-alueelle.

TAPAHTUMASSA oli pieni surureuna. Konsertti oli omistettu äskettäin menehtyneen Antti Tammilehdon muistolle. Anttihan oli Pekan, taiteilijanimeltään Topi Sorsakosken veli.

–Antti on ollut täällä joka vuosi esiintymässä, ja koko hänen perheensä on ollut aina mukana. Tuntui jotenkin käsittämättömältä, että Antti ei ole täällä, Jokiaho totesi surullisena.

MUTTA “show must go on”. Jokiaho muistutti, että ensi vuosi on 10-vuotisjuhlavuosi. Hän avasi hieman tulevaa ja kertoi, että juhlan kunniaksi yleisöllekin annetaan mahdollisuus päästä esiintymään, siis ihan lavalle asti. Joten kannattaa ryhtyä valmistautumaan. Saamme varmaan enemmän tietoa tästä, kunhan päästään ensi kesään. Sitten jälleen kerran törmäsin kysymykseen, että eikö tänne voisi olla edes pieni pääsymaksu. Heikki Jokiaholla oli asiaan tiukka vastaus.

–Ei, koko hommalta menisi maku pääsymaksun myötä. Me teemme tätä puhtaasti talkoona niin kauan kuin tämä tuntuu mukavalta.

Sirpa Perkkiö

Illan mittaan lavalle nousi kaikkiaan kuusi bändiä. Yksi niistä oli Pietu & The Babyfaces. Etenkin solisti Pietu Korpi-Käkelä sai yleisöltä kehuja.
Illan mittaan lavalle nousi kaikkiaan kuusi bändiä. Yksi niistä oli Pietu & The Babyfaces. Etenkin solisti Pietu Korpi-Käkelä sai yleisöltä kehuja.

Lue myös nämä

Jaa Somessa

Jätä kommentti