Lappajärveläissyntyinen Olli Lehtiniemi, 49, asuu uusperheineen Sastamalassa ja työskentelee päätoimisena tuntiopettajana fysioterapian koulutusohjelmassa Satakunnan ammattikorkeakoulussa (SAMK) Porissa. Nykyiseen opetustyöhön on johtanut fysioterapeuttina toimiminen.
–Armeijan jälkeen toimin Lappajärvellä yläasteella kouluavustajana yhden lukuvuoden, ja se osaltaan innosti opetustyöhön. Opiskelin kuitenkin ensin fysioterapeutiksi ja työskentelin alkuvaiheessa vuoden Kivitipussakin. Sen jälkeen tie vei Tampereelle ja sitten Ylöjärven kautta Sastamalaan, jossa koti on ollut nyt kymmenen vuoden ajan. Valmistuin tänä aikana myös Jyväskylän liikuntatieteellisestä terveystieteiden maisteriksi.
Lehtiniemi sanoo, että fysioterapeutin tehtävän valitsevat ulospäinsuuntautuneet henkilöt, joilla on usein liikunnallista taustaa kuten hänellä itsellään yleisurheilusta Lappajärven Veikoissa.
Työurien pidentämiseen tähtäävä hanke esitellään Tokiossa
Opettajan työnsä ohella Lehtiniemi on mukana Silver Strategies -hankkeessa, joka tähtää yli 55-vuotiaiden työurien pidentämiseen. SAMK toteuttaa sitä latvialaisten ja virolaisten yhteistyökumppaneidensa kanssa.
–Oli luontevaa lähteä mukaan, kun pyydettiin. Olen opiskellut sivuaineena gerontologiaa ja työskennellyt ikäihmisten kanssa.
Kahden ja puolen vuoden mittainen hanke on loppumassa keväällä. Lehtiniemi lähtee toukokuun lopussa Tokioon Fysioterapian maailmankongressiin esittelemään hanketta.
Järviseudun Sanomat kirjoitti muutama viikko sitten, miten hoitoalalla ennen etsittiin työntekijöitä ja nyt heitä on työttöminä. Miten tähän tilanteeseen sopii työurien pidentäminen ja eläkeläisten takaisin töihin houkutteleminen?
–Hyvinvointialueilla on tosiaan tällä hetkellä rekrytointikieltoja ja työpaikkoja on vähennetty. Se ei kuitenkaan ole koko kuva. Ikääntyneethän eivät useimmiten tee kokoaikaista työtä, vaan paikkaavat akuutteja tarpeita. Heidän työmääränsä on usein pienempi. Uskoakseni ylitarjonta on lyhytaikaista ja rekrytoinnit on pian aloitettava uudelleen. Iso kuva ei ole muuttunut, ja kaikki indikaattorit viittaavat siihen, että työvoimapula iskee jälleen jossakin kohtaa.
Kansainvälistä ja korkeatasoista koulutusta
Lehtiniemi pitää nuorten kanssa työskentelemisestä. Työ on dynaamista ja eläväistä. Oma suuri plussansa on työn kansainvälisyys. Opetus tapahtuu puoliksi englanniksi ja puoleksi suomeksi. Vuosittain kolme ja puoli vuotta kestävät fysioterapian ammattikorkeakoulutason opinnot aloittaa SAMKissa 52 opiskelijaa, joista 26 on kansainvälisiä opiskelijoita ja 26 suomenkielisiä.
SAMKilla on World Physiotherapy -järjestön akkreditointi osoituksena hyvälaatuisesta koulutuksesta. Se on maailmalla arvostettu tunnustus, minkä ansiosta muista maista tulevia opiskelijoita riittää koulutusohjelmaan. SAMK onkin maailmalla profiloitunut kansainvälisenä ammattikorkeakouluna.
–Kansainvälisten opiskelijoiden työllistyminen on haasteellista. Osa palaakin tekemään töitä omaan kotimaahansa. Suomeen jäämisen syynä on monesti rakkaus, kun kumppani löytyy täältä.
Sastamalasta, Karkusta on noin 80 kilometriä Poriin. Työmatka sujuu kätevästi junalla lähes ovelta ovelle junalla ja vie suuntaansa tunnin verran.
–Työmatkat kuluvat opetustyön valmistelussa, eikä aika tahdo riittääkään. Moni kadehtii opettajien pitkiä kesälomia, mutta ne on tehty sisään etukäteen. Kokonaistyöaika on varmasti sama kuin muilla työntekijäryhmillä.
SAMKia Lehtiniemi pitää hyvänä työpaikkana, jossa ihmisten jaksaminen otetaan huomioon ja moninaisuus näkyy. SAMK onkin valittu Suomen kansainvälisimmäksi työpaikaksi. Nettisivun mukaan ammattikorkeakoululla on yli 7 400 opiskelijaa ja lähes 550 työntekijää. Kansallisuuksia kampuksilla on 101 ja kansainvälisiä opiskelijoita noin tuhat.
Sielunmaisema Lappajärvellä
Sielunmaisemansa Lehtiniemi toteaa olevan osittain edelleen Lappajärvellä, missä isä ja äiti asuvat. Siellä ovat lapsuuden ja nuoruuden muistot ja maisemat, ja sinne on aina mukava palata.
–Lappajärvellä on hyvää järvi, ja se että siellä asuu vieläkin tuttuja. Verkkaisuus verrattuna kaupunkiympäristöihin on positiivista. Ympäristö on rauhallinen, pysähtymisen paikka.
Lopuksi vielä Lehtiniemen mansikkapaikka Lappajärvellä.
–No se on Lehtiniemen mansikkamaalla, missä olin koko nuoruuden töissä. Tai meidän Kärnänsaaren mökillä, naurahtaa Lehtiniemi.
Silver Strategies -hanke ja yli 55-vuotiaiden työurien pidentäminen
–Hankkeen päätavoite on parantaa yli 55-vuotiaiden asemaa työmarkkinoilla Pyritään kehittämään yhteisiä ikädiskriminaatiota vähentäviä strategioita sekä tätä seuraavia mittareita mukana olevissa suomalaisissa, virolaisissa ja latvialaisissa yrityksissä.
–Luodaan yhteisiä strategioita yli 55-vuotiaiden rekrytoimiseksi ja työurien pidentämiseksi yrityksissä.
–Kehitetään ja julkaistaan netissä käsikirja työurajohtamisen hyvistä käytänteistä.
Aino Alppinen














