Vaihda salasana Kirjaudu

Nyt tapahtuu: Yhteisvastuun avaus kaikissa Alajärven seurakunnan kirkoissa 

Kolehti
Arkistokuva.
Kolehti
Arkistokuva.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Ikääntyvässä yhteiskunnassa yhä useampi jää yksin. Kun lähipiirit ja kohtaamispaikat katoavat ja palvelut siirtyvät verkkoon, kaikki eivät pysy mukana. Turvattomuus kasvaa silloin, kun apua ei osata tai uskalleta hakea. Yhteisvastuu nostaa esiin tämän ilmiön. Lahjoituksin tuetaan etsivää ja kohtaavaa vanhustyötä. 

Maailman kriisialueilla puolestaan köyhyys on yksi suurimmista ikääntyvien ihmisten asemaan vaikuttavista tekijöistä. Lapsesta asti tehty raskas fyysinen työ, koulutuksen puute, heikko terveydenhoito ja huono ravinto ovat kuluttava yhdistelmä, joka ei kerrytä turvaa vanhuuden varalle. 

Puolet Yhteisvastuun lahjoitustulosta ohjataan kotimaahan ja puolet maailman kriisialueille. Lahjoitukset jaetaan kotimaassa evankelis-luterilaisille seurakunnille paikalliseen sosiaali- eli diakoniatyöhön sekä vuosittain vaihtuvan järjestökumppanin toimintaan. Vuoden 2026 järjestökumppani on Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLI ry, joka edistää vanhojen ihmisten oikeuksia, osallisuutta ja hyvinvointia valtakunnallisesti. 

Mainos
Fixus vimpelin autotarvike lokakuun fixut 300px

Alajärven seurakunnan alueilla Yhteisvastuukeräys toteutuu seurakuntamme eri alueilla 8. helmikuuta lipaskeräyksenä, konsertteina ja tempauksina. Yksityiskohtaisempia tietoja löydä Alajärven seurakunnan kotisivuilta alajarvenseurakunta.fi (sivuilta löydät mm. lahjoitusohjeet). 

Yhteisvastuun hyväksi järjestetään myös konsertti Lehtimäen kirkossa sunnuntaina 15. helmikuuta kello 15, jonne olet lämpimästi tervetullut. Konsertissa musisoivat paikalliset muusikot Yhteisvastuun puolesta. Konsertti on järjestetty yhteistyössä Alajärven musiikkiopiston kanssa. 

Panu Malkasilta 

Joko luit nämä?

Jaa Somessa

Jätä kommentti