Seuraava tapahtuma:
joulu 17

Kortesjärven seurakuntatalo täyttyi vielä kerran ihmisistä – Erityisesti soittimet kiinnostivat irtaimiston huutokaupassa

Seurakunnan irtaimisto kiinnosti monia. Osa oli tullut paikalle myös nostalgiasyistä.
Seurakunnan irtaimisto kiinnosti monia. Osa oli tullut paikalle myös nostalgiasyistä.
Seurakunnan irtaimisto kiinnosti monia. Osa oli tullut paikalle myös nostalgiasyistä.
Seurakunnan irtaimisto kiinnosti monia. Osa oli tullut paikalle myös nostalgiasyistä.

Lauantaina aamupäivästä Kortesjärven seurakuntatalo täyttyi ihmisistä viimeistä kertaa, kun tiloissa järjestettiin irtaimiston huutokauppa. Sisäilmaongelmien takia purkutuomion saaneiden seurakuntatalon ja sen takana sijaitsevan diakonia-, päiväkerho- ja nuorisotalo Pysäkin huutokaupattavaan irtaimistoon kuului muun muassa toimistokalusteita, koneita, laitteita, astioita, soittimia ja jopa biljardipöytä. Seurakunnan tiedotteessa muistutettiin tavaroiden olevan peräisin sisäilmaongelmaisista rakennuksista. Myös puhdistusohjeita luvattiin tarvittaessa antaa.

Kirkkoneuvoston varajäsen Heikki Kielinen toimi huutokaupan meklarina. Hänen mukaansa huutokaupassa päästiin lähelle asetettuja tavoitteita.
Kirkkoneuvoston varajäsen Heikki Kielinen toimi huutokaupan meklarina. Hänen mukaansa huutokaupassa päästiin lähelle asetettuja tavoitteita.

Urut jäivät myymättä, polkuharmooni nousi kovimpaan hintaan



Alkuun oli järjestetty näyttötunti, jonka aikana ihmiset saivat tutustua myytävänä olleisiin tavaroihin ja sen jälkeen alettiin huutamaan. Pohjahinta oli asetettu ainoastaan uruille, jonka huutaminen lähti 500 eurosta. Viimeisenä listalla olleiden urkujen kohdalla saliin laskeutui hetkellinen hiljaisuus, kunnes salissa kajahti: ”Sata euroa.”

Meklarina toimineelle Heikki Kieliselle oli kuitenkin annettu ohjeistus pitää kiinni 500 euron pohjahinnasta.
–Käteni ovat sidotut, totesi Kielinen.

Urut jäivät myymättä, mutta sen sijaan muut soittimet kiinnostivat ja niistä kilvoiteltiin paikoitellen kiihkeästikin. Koko huutokaupan korkeimmalla, 410 euron summalla huudettiin kannettava polkuharmooni. Myös sähköpianosta, rummuista ja Koistisen kanteleesta huudettiin kilpaa innokkaasti.

Kannettava polkuharmooni huudettiin 410 eurolla.
Kannettava polkuharmooni huudettiin 410 eurolla.

Paikalliset yhdistykset tekivät löytöjä


Huutokauppa tarjosi etenkin kyläyhdistyksille ja nuorisoseuroille mahdollisuuden hankkia käyttökelpoista tavaraa edullisesti.

Huutokaupan jälkeen tuoleja autoon kantanut Ulla Kari kertoo tuolien menevän Rantahallille, jossa tällä hetkellä tehdään keittiöremonttia.

–Tuoleille tehdään homepesu ennen kuin ne viedään hallille, sanoo Kari.
Markku Mäkelä puolestaan oli huutanut keittolevyn.
–Vien sen Isomäen maamiesseuran kylätalolle, sanoo Mäkelä.

Meklari Kielinen oli tyytyväinen myyntiin, vaikka paljon tavaraa jäi myymättäkin.

–Meillä oli sellainen tietynlainen haave, paljonko pitäisi tulla. Luulen, että tuo matkaharmooni pelasti homman. Pysäkiltä jäi melkein 80 prosenttia tavarasta myymättä, mutta ei ihme, koska rakennus on ollut pitkään kylmillään. Uruista tuli paljon kyselyä ennakkoon, mutta lopulta ne eivät sitten kiinnostaneetkaan. Ehkä hinta sitten lopulta säikäytti.

Kielinen oli niin sanotusti ensimmäistä kertaa pappia kyydissä, sillä hän ei aikaisemmin ollut meklarina toiminut. Hän kertoo valmistautumisen lähteneen liikkeelle listan huolellisesta laatimisesta ja hieman oli televisiosta katseltu myös Suomen huutokauppakeisaria.
–Kyllä sen oikeastaan näkee jo ensimmäisen 10 sekunnin aikana, käykö tavara kaupaksi. Jos on hiljaista kuin hautajaisissa, niin kannattaa mennä seuraavaan kohteeseen. Näyttötunnin aikana ihmiset ovat jo ehtineet valita sieltä mieleisensä ja tietävät mitä lähteä huutamaan, sanoo Kielinen

Jani Kielinen

Pysäkin tiloissa oli soittimia kokonaisen orkesterin tarpeisiin. Erityisesti rummuista huudettiin kilpaa ja summa kohosi 90 euroon.
Pysäkin tiloissa oli soittimia kokonaisen orkesterin tarpeisiin. Erityisesti rummuista huudettiin kilpaa ja summa kohosi 90 euroon.

Sinua saattaisivat kiinnostaa myös nämä jutut

Jaa Somessa

Jätä kommentti