MTK Kortesjärven syyskokous kokosi maanviljelijät yhteen hyvässä hengessä. Kokouksen aluksi virittäydyttiin tunnelmaan liikunnan merkeissä, kun MTK Kortesjärven jumpan vetäjä Neea Rintala piti osallistujille piristävän jumppatuokion.
Kokouksessa käytiin läpi sääntömääräiset asiat ja kuultiin ajankohtaista edunvalvontatietoa. Asiantuntijavieraina olivat MTK Etelä-Pohjanmaan toiminnanjohtaja Anna-Kaisa Jaakkola sekä MTK EP:n puheenjohtaja Timo Kankaanpää, jotka toivat terveiset Seinäjoen toimistolta ja kertoivat tuoreinta tietoa edunvalvonnasta.
Kokouksessa myös muistettiin ansioituneita ja juhlan aiheita. Johtokunnan jäsen Arto Tyynismaata onniteltiin pyöreiden vuosien johdosta, ja eläinlääkäri Kari Kaunismäkeä muistettiin yhteistyöstä, vaikkakin päivystysvuoro esti tällä kertaa osallistumisen.
Vuoden aikana sukupolvenvaihdoksia oli tehty kolmella tilalla. Paikalla olivat Aliisa ja Vesa Kokkila, joiden tilaa jatkaa Jussi Kokkila, sekä Riitta ja Tapani Hölsömäki, joiden jatkajana toimii Lauri Hölsömäki. Markku Kielinen luovutti tilan lapsilleen, mutta ei päässyt kokoukseen paikalle.
MTK Kauhavan kanssa järjestetyssä Elojuhlassa MTK Kortesjärvi palkitsi Arla ja Tuomas Laukkosen aktiivisesta toiminnasta ja esimerkillisestä työstä maatalouden hyväksi.













