Ravintola TuuHet sai asiakkaidensa iloksi kortesjärveläisen Regina Ketomäen näyttelyn viime viikolla. Esillä on Ketomäen valokuvia AIKA-nimisestä sarjastaan.
Näyttelyn valokuvat loihtivat esille nostalgisen aikamatkan menneeseen ja perinteeseen. Valokuvissa pääosassa ovat hylätyt, harmaaksi patinoituneet rakennukset ja niiden yksityiskohdat kuten ovenkahvat ja saranat, ikkunaheijasteet ja nurkkasalvokset.
–Kuvien kautta olen käsitellyt aikakäsitettä, kuten hetkeä, mennyttä, tulevaa ja näiden vaikutusta ja kohtaamista käsillä olevaan hetkeen, jossa juuri nyt elämme ja vaikutamme, kertoo Ketomäki.
–Aikakausien kohtaamisessa näen merkityksellisyyttä. Kukin aikakausi heijastaa aikansa arvoja ja ihanteita. Ihmisinä olemme ja elämme aikakausien virrassa ja joudumme valitsemaan ja tekemään päätöksiä siitä, mikä menneessä ja eletyssä ajassa on säilyttämisen arvoista ja missä taas uuteen kurottautuminen on oikeansuuntaista kestävää kehittymistä. Valinnoilla etsimme oikeanlaista tasapainoa.
Regina Ketomäelle valokuvaharrastus on enemmän kuin pelkkää kuvien taltioimista esteettisesti mielenkiintoisista kohteista.
–Minulle kuvat synnyttävät kokemuksia, elämyksiä ja pohdintoja. Kuvat ovat melkein kuin sanoja, joilla pohdin elämää, ihmisenä olemista, ajan ja paikan käsitteitä.
Hänellä on ollut useita yksityisnäyttelyjä Aika-sarjalla. Sarjan teoksia on ollut myös valtakunnallisissa näyttelyissä.
Regina Ketomäki on eteläpohjalainen taidekasvatukseen ja kuvataideterapiaan erikoistunut sosionomi. Hänellä on pitkä ja monipuolinen kokemus kuvataideterapeuttisena ohjaajana. Hän on opiskellut muun muassa Taideteollisessa korkeakoulussa ja Satakunnan ammattikorkeakoulussa. Regina on kirjoittanut myös kirjat Kaksitoista kirjettä taivaaseen ja Annetaan aamujen tulla.
Valokuvanäyttely on avoinna TuuHetin aukioloaikoina maanantaista perjantaihin kello 11–16.
Tuija Ahola
Lue myös:














