Kirjaudu

Veto on voiton päässä mestaruudesta

Elmeri Anttila (1)
Elmeri Anttila nuiji Jymyn kentästä neljä juoksua.
Elmeri Anttila (1)
Elmeri Anttila nuiji Jymyn kentästä neljä juoksua.
Julkaistu:
Kategoria:
,
Tämä juttu löytyy myös
16.9.2026
osta
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Vimpelin Veto otti toisen voittonsa Sotkamon Jymystä Superpesiksen finaalisarjassa kaatamalla kainuulaiset heidän kotikentällään 0–2 (1–4,0–1). Tulos tarkoittaa sitä, että Suomen mestaruus on katkolla Vimpelille ensi perjantaina Saarikentällä. Ottelu alkaa kello 16.

Jymy otti toisen finaalin avausjaksolla johdon ensimmäisessä vuoroparissa. Sen jälkeen alkoi Elmeri Anttila -show. Mies iski ensin toisessa vuorossa tasoitusjuoksun ja kolmannessa mies tälläsi kolmen juoksun arvoisen läpilyönnin. Toisella jaksolla Veto otti kuski paikan toisessa vuorossa Matias Rinta-ahon kotiutuksella. Enempää ei enää tarvittu, vaan Veto juhli voittoa rautaisen ulkopelin siivittämänä. Vedon selkeää ylivoimaa kuvastavat ottelun kolmostilanteet, jotka menivät sinivalkoisille peräti 14–4. Vedon pokaalit pokkasivat Aleksi Lassila ja Elmeri Anttila.

Vedon pelinjohtaja Jussi Parvi oli syystäkin tyytyväinen.

–Hyvä ja hallittu esitys. Vaikka kaveri pääsi johtoon, vastasimme hienosti. Ulkopelimme oli kokonaisuudessaan jäätävän kovaa, peli oli hallissamme koko ajan.

Veto valmistautuu perjantain finaaliin palautellen ja treenaten.

–Kumpaakin tehdään. Palavereita pidetään tiistaina ja torstaina, kaikki tulee olemaan perjantaina valmista.

Veto teki ennen ottelua p-merkinnän ottelupöytäkirjaan, syynä kentän manipulaatioepäily.

–Havaitsimme, että etukaaren etupuolelle kakkospuolelle oli tekonurmen alle jossain vaiheessa laitettu betonilaastia. Tuomaristo tutki asiaa, ja totesi saman. Otin osaltamme p-merkinnän pois pelin jälkeen, nyt on liiton tehtävä päättää, mitä asian kanssa tehdään. Selvää on, ettei tuollaista voi kentälle tehdä.

Tomi Olli

Pesäpalloliitto totesi asiantuntijoiden tekemän selvityksen jälkeen, että Hiukan Stadionin pinta on sellainen, kuin sen alkukesästä asennettuna tuleekin olla – manipulaatiosta ei havaittu viitteitä.

Aiheesta julkaistua

Tämä juttu on julkaistu
16.9.2026
ilmestyneessä näköislehdessä.
Jos et ole tilaaja voit ostaa näköislehden PDF muodossa ja lukea heti
Tilaaja:

Jaa Somessa

Jätä kommentti