ELY-keskus jakoi 2,13 miljoonaa euroa kalastonhoitomaksuista kertyneitä varoja: Etelä-Pohjanmaalla seitsemän tuen saajaa

Kalastus
Kalastonhoitomaksuvarojen käyttökohteet on määritelty kalastuslaissa. Varojen jaolla edistetään erityisesti kalavesien kestävän käytön ja hoidon järjestämistä sekä vapaa-ajankalastuksen edellytyksiä. Kuva: ELY-keskus.
Kalastus
Kalastonhoitomaksuvarojen käyttökohteet on määritelty kalastuslaissa. Varojen jaolla edistetään erityisesti kalavesien kestävän käytön ja hoidon järjestämistä sekä vapaa-ajankalastuksen edellytyksiä. Kuva: ELY-keskus.

Varsinais-Suomen ELY-keskus on jakanut Rannikko-Suomen kalatalousviranomaisena Keski-Pohjanmaalla, Pohjanmaalla, Etelä-Pohjanmaalla, Satakunnassa, Varsinais-Suomessa, Uudellamaalla, Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa yhteensä noin 2,13 miljoonaa euroa kalatalouden edistämisvaroja. Varat ovat kertyneet kalastajien maksamista valtion kalastonhoitomaksuista.

Kalastonhoitomaksuista sai tukea 105 kalataloutta edistävää hanketta

Kalastonhoitomaksuilla avustetaan vuosittain useita satoja alueellisia ja valtakunnallisia hankkeita, jotka edistävät kalavesien kestävän käytön ja hoidon suunnittelua, toimeenpanoa, ohjaamista ja kehittämistä, kalastuksenvalvontaa tai kalatalousalan neuvontaa. Hankeavustuksia myöntävät ELY-keskukset sekä maa- ja metsätalousministeriö. Hakuaika on vuoden alussa tammikuussa.

ELY-keskusten vuoden 2025 hankehaun erityispainopisteinä olivat:

  • Kalastusharrastuksen edistäminen ja vesille pääsyn mahdollistaminen
  • Käyttö- ja hoitosuunnitelmien toimeenpano: kalatalousalueiden viestintä
  • Kalakantojen ja kalastuksen seuranta- ja säätelytoimet, vaelluskalojen luontaisen elinkierron turvaaminen
  • Yhtenäislupa-alueiden kehittäminen
  • Kalastuksen valvonnan ja raportoinnin kehittäminen

Varsinais-Suomen ELY-keskus myönsi Rannikko-Suomeen tukea 105 hankkeelle yhteensä noin 650 000 euroa. Tuen osuus hankkeiden kokonaiskustannuksista oli keskimäärin noin 43 %.

Tukea myönnettiin kalastusharrastuksen edistämiseen noin 235 000 euroa. Viestintä- ja tiedotushankkeita rahoitettiin 98 000 eurolla. Kalakantojen ja kalastuksen seurantaan myönnettiin tukea 43 000 euroa. Yhtenäislupa-alueiden kehittämistä tuettiin 7000 eurolla. Kalastuksen valvontaa rahoitettiin 203 000 eurolla. Pienimuotoisia kunnostushankkeita tuettiin 57 000 eurolla. Avustusta haettiin Rannikko-Suomessa yhteensä noin 1 150 000 euroa.

Yleisavustuksia kalatalousaluetoimintaan ja korvauksia vesialueiden omistajille

Hankeavustusten lisäksi ELY-keskus myönsi Rannikko-Suomen 36 kalatalousalueelle yhteensä 456 000 euroa yleisavustuksina kalatalousaluetoimintaan vuodelle 2025. Kalatalousalueet ovat julkisoikeudellisia yhdistyksiä, joilla on useita lakisääteisiä tehtäviä. Yksi tärkeimmistä toiminnan alkuvuosien tehtävistä on kalatalousalueen käyttö- ja hoitosuunnitelmaehdotuksen laatiminen ja toimeenpano. Muita tehtäviä ovat mm. kalastuksenvalvonnan järjestäminen, kalastuksen yhtenäislupa-alueiden muodostamisen edistäminen ja kalavarojen käyttöön ja hoitoon liittyvä tiedotus. Kalastuslain mukaisesti osa kalastonhoitomaksuista kertyvistä varoista kohdennetaan kalatalousaluetoimintaan.

Kalastonhoitomaksuvaroista maksetaan myös korvauksia vesialueiden omistajille kalavesien maksullisten yleiskalastusoikeuksien hyödyntämiseen sekä kalastusopastoimintaan perustuvasta käytöstä. Näitä korvauksia myönnettiin Rannikko-Suomessa yhteensä 1 022 254 euroa. ELY-keskus myöntää varat kalatalousalueille, jotka jakavat korvaukset edelleen alueensa vesialueiden omistajille. Nyt maksettiin korvaukset koskien vuotta 2024.

Etelä-Pohjanmaalla tukea sai seitsemän hakijaa

Etelä-Pohjanmaa Kyrönjoen kalatalousalue Kalastuksenvalvonta kuntoon 3000 euroa

Etelä-Pohjanmaa Pohjanmaan Vapaa-ajankalastajapiir Kalastusleirit Pohjanmaalla 6500 euroa

Etelä-Pohjanmaa Etelä-Pohjanmaan kalatalouskeskus Valtakunnallinen Kalastuspäivä 2025 2900 euroa

Etelä-Pohjanmaa Pohjanmaan Vapaa-ajankalastajapiiri SM Onki 2025 Seinäjoella 1900 euroa

Etelä-Pohjanmaa Härmänmaan 4H-yhdistys ry Koko perhe kalastaa 3000 euroa

Etelä-Pohjanmaa Tiistenjoen kalastusseura ry Kalapäivä 2770 euroa

Etelä-Pohjanmaa Kurikan Urheilukalastajat ry Kerhot, tapahtumat sekä kurssit 3150 euroa

Maksamalla kalastonhoitomaksun tuet kestävää kehitystä kalavesillä

Kalastonhoitomaksu tulee maksaa, jos olet 18–64-vuotias ja harjoitat muuta kalastusta kuin ongintaa, pilkintää tai silakan litkausta yhdellä vavalla. Maksun suuruus on 47 euroa/vuosi, 16 euroa/viikko ja 6 euroa/päivä. Kalastonhoitomaksun voi maksaa esim. Metsähallituksen Eräluvat.fi-verkkokaupassa, palvelunumeron 020 69 2424 kautta tai luvanmyyntipisteissä.

Maksu oikeuttaa kalastamaan yhdellä vavalla ja vieheellä muualla paitsi vaelluskalavesistöjen koski- ja virta-alueilla, kalastuskieltoalueilla, erityiskohteissa ja Ahvenanmaan maakunnassa. Vuosimaksulla saat Suomu-lehden, jonka mukana tulee kalastuskortti.

Lue myös nämä

Jaa Somessa

Jätä kommentti