Vaihda salasana Kirjaudu

Ankkureilla tiukka kamppailu Kempeleen Kirin kanssa

Matias Litmanen palkittiin Ankkurien parhaana. Kuva: Jani Vuorela.
Matias Litmanen palkittiin Ankkurien parhaana. Kuva: Jani Vuorela.
Matias Litmanen palkittiin Ankkurien parhaana. Kuva: Jani Vuorela.
Matias Litmanen palkittiin Ankkurien parhaana. Kuva: Jani Vuorela.
Lukuaika:
2–3 minuuttia

Alajärven Ankkurit sai keskiviikkona vastaan Kempeleen Kirin Saltex Areenalle. Ottelu oli tiukkaa vääntöä. Kempele kuitenkin vei kaksi pistettä mukanaan voitettuaan ottelun jaksoin 0-1 (1-1, 4-5).

Ottelun ensimmäinen jakso alkoi Ankkurien sisävuorolla ja ei parhaalla tavalla, sillä tilanteiden rakentelu oli vaikeaa. Kempele sai ensimmäisessä sisävuorossa ajotilanteen päälle, mutta kotiutusyritykset olivat kehnoja. Jakson toisessa vuorossa Ankkureille syntyi ottelun ensimmäinen kolmostilanne. Tämä tilanne kuitenkin kuoli turhaan takapaloon, eikä miestä päästy yrittämään kotiin. Kempeleellä oli jälleen paikkoja toisessa vuorossa, mutta jälleen Ankkurit hoiti palot taululle ja 0-0 tilanne säilyi ennen kolmatta vuoroa.

Ottelun ensimmäinen juoksu nähtiin kolmannen vuoron aloittavalla, kun Ankkurit järjesti palottoman ajotilanteen. Petteri Kortelainen iski kovan lyönnin Kempeleen koppari Tuukka Etulaa kohti, joka yritti syöksykoppia siinä onnistumatta ja Matias Litmanen juoksi tilanteeksi 1-0. Kempele jälleen omalla vuorollaan rakensi palottoman tilanteen. Juoksuja ei tälläkään kertaa nähty. Ensimmäisestä yrityksestä selvä palo kotiin ja seuraavassa tilanteessa lukkari Seeti Surakka irrotti miehen kolmoselta.

Ratkaisevassa vuorossa Ankkurit sai yhden tilanteen, mutta lisäjuoksua ei syntynyt. Kempele onnistui ratkaisevassa vuorossa jälleen tilannetta rakentamaan ja sai viimein juoksutilinsä auki. Juoksuja ei syntynyt kuitenkaan kuin yksi, kun Markus Keski-Petäjä kotiutti välilyönnillä Tuomas Jussilan ja jakso päättyi tasalukemiin 1-1.

Toinen jakso alkoi Kempeleen sisäpelin osalta samalla kaavalla kuin ensimmäinen jakso. Tilannetta syntyi, mutta juoksuja ei nähty. Ankkurit onnistui omalla ensimmäisellä sisävuorollaan. Niko Tuikan kolmospuolelle suunnattu lyönti sirvahti pesävahdin räpylästä ja Antton Peltomäki käytti tilanteen hyväksi juosten kotiin tilanteeksi 1-0.

Jakson toisessa vuorossa Kempele sai hallintaa sisäpelin osalta iskien peräti viisi juoksua. Ensimmäisestä vastasi Ankkuri-kasvatti Tuukka Etula, joka puhkaisi kakkosrajan yhden juoksun arvoisesti. Vähän tämän jälkeen Tuukka Sarkkinen kotiutti Jussilan ja ajotilanteessa jokeri Aaro Ojanperä iski pallon takaa läpi kahden juoksun arvoisesti. Viidennen juoksun vuorossa löi Arttu Ruuska. Ankkurit myös onnistui toisessa vuorossa rakentaen hyvin tilannetta ja kolme juoksua nähtiin. Ensimmäisen juoksun iski Toni Marjamäki kotiuttamalla Joona Peltokankaan. Kahdesta seuraavasta lyödystä vastasivat Petteri Kortelainen ja Mikael Penninkangas, jotka onnistuivat kotiuttamaan Matias Litmasen sekä Elmeri Koivusalmen ja toisen vuoron jälkeen tilanne taululla oli Kempeleen hyväksi 4-5.

Jakson kolmas vuoro oli juoksuton. Kempeleelle syntyi pari paikkaa, mutta Ankkurit puolusti hyvin ja juoksut jäivät näkemättä. Ankkurien osalta vuoro oli sisäpelin osalta heikko ja miestä ei kolmospesällä nähty.

Ottelun ratkaisevassa vuorossa tilanteita ei nähty. Tämä tarkoitti, että tiukan taiston jälkeen Kempele vei ottelusta voiton jaksoin 0-1 (1-1, 4-5).

Luitko jo nämä?

Jaa Somessa

Jätä kommentti