Soinin kunnan Luonnostaan liikkeelle -hanke lähestyy loppuaan ja päättyy vuoden 2026 lopussa. Hankkeen aikana on kehitetty etsivän liikuntatyön toimintamallia, jonka tavoitteena on tavoittaa vähän liikkuvia kuntalaisia ja madaltaa osallistumisen kynnyksiä. Marraskuussa järjestettävät Harrastemessut kannustavat soinilaisia löytämään uusia harrastuksia ja yhteisöllistä tekemistä.
Maaliskuussa 2025 käynnistyneessä hankkeessa on järjestetty matalan kynnyksen liikuntaryhmiä, tapahtumia ja liikuntakokeiluja sekä vahvistettu yhteistyötä paikallisten toimijoiden kanssa. Hankkeen keskeisenä kehittämistyönä on rakennettu etsivän liikuntatyön toimintamallia, jossa korostuvat yksilöllinen kohtaaminen, osallistumisen esteiden tunnistaminen ja ohjaaminen olemassa oleviin palveluihin.
– Liikuntapalveluiden kehittämisessä keskitytään helposti siihen, millaista toimintaa järjestetään. Yhtä tärkeää on kuitenkin kysyä, ketkä toimintaan eivät osallistu ja miksi. Liikkumisen edistämisessä tarvitaan myös uudenlaisia tapoja tavoittaa ihmisiä ja tukea heitä löytämään itselleen sopivaa tekemistä, kertoo hankekoordinaattori Cheyenne Järvinen.
Hankkeessa kehitetty toimintamalli julkaistaan Innokylässä, jossa se tulee myös muiden kuntien ja hyvinvoinnin edistämisen ammattilaisten hyödynnettäväksi. Hankkeen tulokset julkaistaan loppuraportoinnin valmistuttua.
Harrastemessut kokoavat paikalliset harrastusmahdollisuudet yhteen
Hankkeen loppuvaiheen tapahtumana järjestetään Soinin Harrastemessut sunnuntaina 15. marraskuuta kello 9–12 Soinin koululla. Maksuton tapahtuma kokoaa paikallisia seuroja, yhdistyksiä ja yrittäjiä esittelemään toimintaansa ja tarjoamaan erilaisia harrastekokeiluja.
– Harrastuksen aloittaminen ei edellytä aiempaa kokemusta tai hyvää kuntoa. Messuille voi tulla ihan vain katselemaan ja tutustumaan mahdollisuuksiin. Toivomme, että mahdollisimman moni löytäisi tapahtumasta itselleen mielekästä tekemistä, joka jatkuisi myös hankkeen päättymisen jälkeen, Järvinen kannustaa.
Tapahtuma järjestetään yhteistyössä OP Järvi-Pohjanmaan kanssa. Messuille on vapaa pääsy, ja kävijöille on luvassa myös välipalatarjoilua, arvontaa sekä pieniä yllätyksiä.
Messuille haetaan edelleen näytteilleasettajia. Mukaan ovat tervetulleita Soinissa toimivat yritykset ja yhdistykset sekä muut soinilaisille harrastus- ja vapaa-ajantoimintaa järjestävät tahot. Näytteilleasettajille osallistuminen on maksutonta.
Hankkeen liikuntaryhmät jatkuvat suunnitellusti toimintakauden loppuun. Loppuvuoden aikana keskitytään lisäksi hankkeen tulosten arviointiin ja kehitettyjen toimintatapojen dokumentointiin.



