Vaihda salasana Kirjaudu

Alajärvi – Aaltojen kaupunki 2026 on täynnä tapahtumia – spektaakkelimainen lasershow kruunaa viralliset avajaiset

Tuomas Lahdenperä ja Jaakko Aninko saattoivat tyytyväisinä todeta, että Aaltojen kaupunki 2026 tapahtuman monipuolinen ohjelma alkaa olla valmis.
Jaakko Aninko (vas.) ja Tuomas Lahdenperä saattoivat tyytyväisinä todeta, että Aaltojen kaupunki 2026 tapahtuman monipuolinen ohjelma alkaa olla valmis.
Tuomas Lahdenperä ja Jaakko Aninko saattoivat tyytyväisinä todeta, että Aaltojen kaupunki 2026 tapahtuman monipuolinen ohjelma alkaa olla valmis.
Jaakko Aninko (vas.) ja Tuomas Lahdenperä saattoivat tyytyväisinä todeta, että Aaltojen kaupunki 2026 tapahtuman monipuolinen ohjelma alkaa olla valmis.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Torstaina elokuun 27. päivänä Alajärvellä käynnistyy toista kertaa Aaltojen kaupunki -tapahtuma, joka lupaa neljän päivän aikana kulttuuriantia joka lähtöön. On luentoja, näyttelyitä, musiikkia, tanssia, teatteria, koko perheen tapahtumia ja tietysti Aalto-keskuksen opastetut kierrokset. Perjantai-illan virallisessa avajaistilaisuudessa kaupungin tervehdysten jälkeen nähdään Alavolin tanssiesitys ”Aitoa elämää aaltojen keskellä” ja lopuksi laservaloshow.

Yhteisökoordinaattori Tuomas Lahdenperä hehkutti ohjelmaa.

–Alavolin esitys tuo lavalle 40 tanssijaa, jopa enemmän. Viime vuonna meillä oli hieno laservaloshow, mutta tänä vuonna siihen on panostettu entistäkin enemmän. Se, jos mikä, tarjoaa huikean elämyksen ja antaa oman säväyksensä Alajärven kaupungin 40-vuotisjuhlavuoteen.

Jaakko Aninko, kaupungin elinvoimajohtaja, toivoi ohjelman esittelytilaisuudessa, että yleisö löytäisi myös tapahtumakokonaisuuteen liittyvät luennot.

–Mari Forsbergin luento ”Villa Väinölän kadonnut puutarha” tuo varmasti esiin tietoa, josta meillä suurimmalla osalla ei ole ollut aavistustakaan. Sama pätee Villa Flooraan, Aaltojen kesähuvilaan, jonka vaiheita meille selventää Mikko Lindqvist.

Lahdenperä vielä jatkoi aiheesta. –Olettaisin, että monia kiinnostaa alajärveläisjuurisen Kirsti Doukaksen luento ”Muodon etsijä – Miten idea puhalletaan henkiin?” Doukas tunnetaan korusuunnittelijana, mutta viime vuosina hän on keskittynyt enenevässä määrin lasinpuhallukseen. Luennon jälkeen Doukas avaa vielä koru- ja lasitaidettaan esittelevän näyttelyn. Alajärvelle tämä näyttely tulee heti Helsingin jälkeen, Lahdenperä selvensi.

Heti Helsingin jälkeen pätee myös Alajärveltä lähtöisin olevan, Aho-taiteilijanimeä käyttävän Matti Ahopellon konserttiin. Ensi esitys on paria viikkoa aiemmin Helsingin Flow Festivaaleilla. Ahon musiikissa orgaaniset instrumentit ja synteettiset äänet yhdistyvät elokuvallisiin tunnelmiin ja moniulotteisiin äänimaisemiin.

Musiikkia ja katuruokaa festivaalien annissa

Lauantain tarjontaan kuuluu jo etukäteen hehkutettu Alajärvi 40 v. Juhlavuoden festivaali Saltex Areenalla. Se alkaa kello 14 ja jatkuu 21.30 saakka. Lavalle nousevat Komiat, Ellinoora ja Juha Tapio. Tapahtuma on maksuton ja avoin kaikenikäisille. Lauantain ja sunnuntain ohjelmaan kuuluu myös Palotorille sijoittuva Katuruokafestivaali, joka on valtakunnallinen tapahtuma, joka tulee nyt Alajärvelle. Sinne on hyvä pistäytyä, jos nälkä yllättää ja muutoinkin.

Tässä oli vain raapaisu Aaltojen kaupunki 2026 ohjelmatarjonnasta. Kaupungin kotisivun etusivulta löytyy linkki tapahtumasivustoon ja sieltä koko ohjelmaan. Sieltä kaikki tiedot löytyvät varmimmin ajantasaisina.

Sirpa Perkkiö

Luitko jo nämä jutut ja uutiset Alajärveltä?

Tämä juttu on julkaistu
17.6.2026
ilmestyneessä näköislehdessä.
Jos et ole tilaaja voit ostaa näköislehden PDF muodossa ja lukea heti
Tilaaja:

Jaa Somessa

Jätä kommentti