Ikä ei saisi olla este halulle olla aktiivinen – poimintoja Järviseudun Sanomien uutisviikosta 17

ansanedustaja Mika Lintilä piti juhlapuheen eläkeläisille.
Kansanedustaja Mika Lintilä piti juhlapuheen eläkeläisille.
ansanedustaja Mika Lintilä piti juhlapuheen eläkeläisille.
Kansanedustaja Mika Lintilä piti juhlapuheen eläkeläisille.

Kansanedustaja Mika Lintilä puhui torstaina Kortesjärven Ylikylän Nuorisoseuralla järjestetyssä eläkeväen Kevätkeikaus-tapahtumassa. Hän rohkaisi eläkeläisiä siihen, että ikä ei saisi olla este halulle olla aktiivinen. Jokainen voisi olla aktiivinen omien kykyjen sallimissa rajoissa. Lue kevätkeikauksesta lisää täällä

LEADER Aisapari juhli 25 vuotta jatkunutta toimintaansa perjantaina Vimpelissä. Vuoden intoilijana palkittiin vimpeliläissyntyinen elokuvaohjaaja Pekka Pohjoispää. Kevätkokouksen yhteydessä pidettiin myös seminaari. Pääset kurkistamaan tapahtumaan täällä

Heikki Valijoki sai tunnustuksen ansiokkaasta työstään Evijärvi-seuran ja Järviseutu-seuran toiminnassa, kun tasavallan presidentti myönsi hänelle kotiseutuneuvoksen arvonimen. Lue juttu täältä

Mainos

Myös Soinissa oli aihetta juhlaan, kun Soini-seuran uudelleenjärjestäytymisen 40-vuotispäivää vietettiin Kuninkaantuvalla mukavan ohjelman sekä palkitsemisten merkeissä. Kurkista täältä, ketä oli esiintymässä ja ketä palkittiin.

Järviseudun tapahtumakesän uusia tulokkaita on Kortesjärvellä toteutettava Ääniaalloilla -festivaali. Sen ensimmäinen esiintyjäjulkistus tehtiin tänään sunnuntaina. Lavalle nousee muun muassa poliitikkona tunnettu Janne Sankelo, jonka yhtye Gdansk tekee paluun isien ja poikien yhteisprojektina. Luvassa on kappaleita ja tunnelmaa 1980-luvulta.

Lue myös nämä

Jani Heininevasta toivottiin juttua ja tässä se nyt on!
Muisteluita Jukolan viestin vuosikymmeniltä.
Eilen vietetty veteraanipäivä herätti muistoja Karhuahon kaikujen kirjoittajassa.

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.