Lappajärven kalastuskunnan/osakaskunnan vuosikokouksessa 9. huhtikuuta päätettiin poikkeusluvista, kuhan kutualueista sekä Järviseudun kalatalousalueelle tehtävästä esityksestä.
Elinvoimakeskukselta haetaan poikkeuslupaa Niskan padolle sekä kalakanavan suulle virkistyskalastukseen. Poikkeuslupa ei koske vaelluskaloja kuten taimenta ja järvilohta. Kalastuskunta esittää Mukilanniemi-Ahvenniemi-akselin pohjoispuolen rauhoittamista kuhan kalastukselta 15. toukokuuta–26. kesäkuuta väliseksi ajaksi. Lisäksi Pihlajasaaren rauhoitukseen haetaan muutosta, niin että se päättyisi myös 26. kesäkuuta.
Kokouksessa keskusteltiin erilaisista vaihtoehdoista kuhan alamitalle ja verkkojen silmäkokoon liittyen. Järviseudun kalatalousalueelle päädyttiin esittämään kuhan alamitan jättämistä 42 senttimetriin ja verkon silmäkoon nostoa 55 millimetriin. Perusluvan verkot, eli 240 metriä verkkoa saavat olla jatkossakin 50 millimetrin silmällä.



